2 Utility akcie odolné proti krizi s bezpečnou dividendou

Ondřej

Už nějaký ten pátek se věnuji investování. Patřím mezi takzvané drobné investory a založením stránek investicnigramotnost.cz chci ukázat, že to může dělat opravdu každý

Mohlo by se vám líbit...

3 Responses

 1. czhunter napsal:

  Akcie utility Dominion energy (D) se za poslední měsíc výrazně propadly a prvně od roku 2010 jsou pod PE 15. Po 9 letech nulových výnosů pro akcionáře z důvodu předražení akcie to vypadá taky na velice zajímavou vstupní valuaci.

  Je to jedna z největších utilit v USA a existuje již 120 let. V roce 2020 se zbavila fosilních paliv v portfoliu a s tím se pojila redukce dividendy do té doby nesnížené po 90 let. Musím to více prostudovat, ale zatím krom tohoto nevidím nic závadného u této firmy a trh jako obvykle zbytečně panikaří.

  • czhunter napsal:

   Nutno ale dodat, že stejně jako většina utilit negeneruje Dominion žádné free cash flow po dlouhou dobu. Klasický znak utilit a znak toho, že investice do utilit není až tak bezpečná, jak si většina lidí myslí.

   Pokud tedy firma po zaplacení investic negeneruje žádnou hotovost navíc, z čeho tedy platí dividendu? Dluh k EBITDA se zdá u Dominionu stabilní, zato neustále ředí akcionáře každý rok. Tedy evidentně D financuje dividendu alespoň částečně vydáváním nových akcií. Čím více akcií však je v oběhu, tím více budou platit v budoucnu na dividendách, je to tedy způsob financování dividend podobný ponziho schématu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: