Dividendový aristokrat: Illinois Tool Works

Ondřej

Ondřej

Už nějaký ten pátek se věnuji investování. Patřím mezi takzvané drobné investory a založením stránek investicnigramotnost.cz chci ukázat, že to může dělat opravdu každý

Mohlo by se vám líbit...

2 Responses

 1. Ok227 Ok227 napsal:

  Koukám, že od uveřejnění článku cena poněkud spadla (dokonce se blíží k ročnímu minimu) a DY výnos vypadá poměrně pěkně. PE je ale pořád vysoký ale oproti lednu klest a zdá se, že roste v předchozím trendu. Jaký je váš názor na firmu, případně máte někdo nějakou lepší alternativu k zamyšlení?

  • Ondřej Ondřej napsal:

   K zamyšlení z oboru:
   A.O. Smith (AOS)
   Cintas (CTAS)
   Dover (DOV)
   Emerson Electric (EMR)
   Illinois Tool Works (ITW)
   3M(MMM)
   Pentair(PNR)
   Roper Technologies (ROP)
   Stanley Black & Decker (SWK)
   WW Grainger (GWW)
   General Dynamics (GD)

   U IWT pokud ti nevadí dividendový výnos pod 3% a chceš za každou cenu akcii z tohoto odvětví ( Průmysl) tak bych to shrnul asi takto:
   Jak jsi sám uvedl cena akcií poklesla dno bylo 134,45 $. Dočetl jsme se že nějaký insider prej ředitel nakoupil v červenci balík za 140,85$, což je znamení, že společnosti věří a očekává růst. Zároveň se sám domnívá, že současná cena je podhodnocená.
   Ale k číslům, které nás zajímají. Oproti roku 2017 očekává společnost růst o 15%. Střed odhadu je 7,6 $ na akcii to pokud počítám správně dělá při současné ceně 140,63 P/E = 18,5. Průměr za posledních 10 let je 16,9 takže momentálně je zhruba 9 % výše než je průměr.
   dále nás jako DGI zajímá samozřejmě bezpečnost dividendy. Za půl roku vyplatili na dividendě 1,56 $ ze zisku 3,87 $ na akcii což je výplatní poměr 40%. Takže prostor pro růst dividendy zde je a při růstu zisku 15% bych neměl žádné obavy.
   Třešnička: Ve druhém čtvrtletí byl peněžní tok ve výši 533 milionů dolarů, což představuje nárůst o 38 procent. Společnost odkoupila vlastní akcie v hodnotě 500 miliónů $.
   Společnost nyní očekává odkoupení vlastních akcií v hodnotě 1,5 miliardy dolarů v roce 2018.
   To by při průměrné ceně dejme tomu 145 $ dělalo zhruba 3% z celkového počtu akcií.
   Dividendový výnos 2,2% není nijak zvlášť lákavý, ale je to daň za bezpečnost investice. Když k tomu připočteme 3% z odkupu akcií a dejme tomu 7% růst EPS dalo by se očekávat roční výnos 10%+.
   Osobně bych momentálně nekupoval a zaměřoval se na jiné odvětví s vyššími výnosy. Každopádně bych si držel něco v hotovosti pro případ nějaké krize a pak se zaměřil na takovéto společnosti.
   Na druhou stranu pokud chceš firmu z tohoto odvětví a nenalezneš výnosnější z výše uvedeného seznamu nebál bych se první vzorek vzít za současnou cenu, vždyť nakoupil i samotný ředitel firmy 😀
   Snad jsem ti alespoň trošičku pomohl.
   Doporučení: informace o dané společnosti hledej vždy na samotných stránkách firmy a v jejich reportech a počítej si sám poměrové ukazatele atd. Je až s podivem jak se ty hodnoty všude liší.
   http://investor.itw.com/~/media/Files/I/ITW-IR/documents/news-releases/itw-q2-2018-earnings-release.pdf
   http://investor.itw.com/~/media/Files/I/ITW-IR/documents/presentations/itw-2017-investor-day-presentation.pdf

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..