Dlouhodobé investování, co od něj čekat a proč ano?

VSbrok

Investor z donucení...

Mohlo by se vám líbit...

9 Responses

 1. Skeptik napsal:

  Haters gonna hate. Marně přemýšlím, na jakém „doporučení“ se mohla daná osoba spálit. Že by šla all-in do OHI, sjela ten kopec dolu a v prosinci prodala na samém dně? 🙂

  Díky za skvělé články, a vlastně za celý tenhle portál. Já jsem se tu třeba poprvé dozvěděl o BDC sektoru, a jsem za to rozhodně rád.

  Měl bych jednu poznámku k těm dlouhodobým cílům. Vždycky, když vidím cíle typu „50k/měs. za 20 let“, tak bych se obratem autora zeptal: „A počítáš s tím, že za 20 let si toho za těch ušmudlaných 50 tyček zase tolik nekoupíš?“. Neměla by se zohledňovat inflace, zvlášť na takhle dlouhých horizontech? 50k za 20 let bude při 2% inflaci jako 34k dnes. Při 4% inflaci už jen jako dnešních 23k.

  Nejdřív mě napadlo, že pokud spolu s inflací v tom plánu nepočítáme ani s růstem dividend, tak se obě „chyby“ vlastně vyruší. Jenže růst dividend je vlastně už zohledněn, a to v předpokladu růstu cen akcií při zachování zhruba stejného % div yieldu.

  Možná je to celé zbytečná akademická debata. Plán bude potřeba postupně korigovat, protože závisí na příliš mnoho neznámých.

  • VSbrok napsal:

   Netuším, nebylo specifikováno, třeba najde pisatel odvahu a napíše zde …
   Díky moc Skeptiku 😉 BDC je takový adrenalin k nudnému DGI investování 😀

   Je a není to akademická debata, inflace je realita a je s ní třeba počítat. Problém je, že stejně jako růst cen akcií a růst dividend, ji nelze dopředu určit. A proto si dovolím tvrdit, že každý investor by s tím měl počítat … otázka je pouze jak … na to se názory liší.

   Osobně to mám tak, že můj cíl, 20k Kč měsíčně, počítám v dnešních cenách. Tedy to co bych si dnes za 20k Kč mohl koupit, tak stejné množství služeb/zboží, si budu moci za cca 10-15 let koupit taky. Tzn. v budoucích dividendách to nebude 20k Kč, ale třeba 25k nebo 30k … protože počítám s růstem dividend v čase. Tedy, že budoucí výsledky vztahuji k dnešním cenám. Snad jsem to napsal srozumitelně.

   A ano samozřejmě, strategii portfólia bude třeba v čase upravovat dle toho, jak se bude svět a investiční prostředí měnit … což může/bude mít na výkonnost také vliv.

   • czhunter napsal:

    BDC je v drtivé většině případů jen past na lidi, co nerozumí investování. Většina BDC tak masivně ředí akcionáře, že zisky na akcii stagnují či klesají a dividenda se jednou za čas zkrouhne a jede se dál. Ale dost lidí se chytne na lep vysokých dividend. Čest výjimkám, i takové jsou.

    Co se týče cílů, tak používám učení skvělého Roberta Kiyosakiho jako vzor. První cíl je zámožnost, kterou on definuje jako moje aktuální výdaje na můj aktuální životní standard plně pokryté pasivním příjmem. Jinými slovy, pokud zítra přijdu o práci či podnikání, budu moci nadále a navždy financovat můj životní standard ve stejné úrovni. K tomu je samozřejmě potřeba znát svůj rozpočet. No a po splnění je můj cíl postupně zvyšovat standart, který mi pasivní příjem umožní. No a když znám můj rozpočet, mohu si velice přesně vypočítat, jakou míru úspor z příjmů budu potřebovat a jaký investiční výnos potřebuji.

    Můj cíl není žádná měsíční částka, jen finanční svoboda, abych nemusel chodit do práce do 70 let a mohl dělat, co mě nebaví. To nejcennější, co investice mohou přinést nejsou peníze, ale svoboda rozhodovat si o svém volném čase a mít svůj osud více či méně ve svých rukou.

    Částky potřebné do budoucna nepočítám, jednak veškeré statistiky o inflaci od vlád jsou lži a velice podhodnocené oproti reálu a navíc investuji jen do firem, které rostou rychleji než inflace, čím rychleji, tím lépe. Tedy moje kupní síla nejenom že bude zachována, ale s každým rokem roste. I proto nikdy nekoupím AT&T, které nestačí ani na inflaci a je to akcie pro amatéry.

 2. Victor.Nettoyeur napsal:

  Pridavam se s diky za hlubokou studnu vedomosti a inspirace, kterou jsem zde na vasem webu nasel. Nevybavuju si moc podniku, o kterych jsem se zde dozvedel ze by me vylozene zklamaly a ze jich bylo. Nekterym se aktualne nevede treba zrovna nejlepe (ATT, OHI, BP, EPR) ale to prece neznamena, ze to musi byt nutne spatne podniky a uz vubec ne, ze bych nekoho vynil z toho, ze me na ne dal nejaky typ. Pevne verim, ze vetsina zde zminenych akcii ma slusny potencial a driv nebo pozdeji se naplni ocekavani.
  Doufam, ze vas to bude s webem bavit co nejdele a budu se tesit na dalsi shrnuti lonskeho krysiho zavodu;)

 3. radko08 napsal:

  Dobrý den.. Ke kritice toho člověka mě napadlo známé přísloví..
  „Psi štěkají, ale karavana táhne dál..“ Anebo krásné české „Úspěch se v Čechách neodpouští..“ Takže, hoďte to za hlavu a jedeme dál.. Držím pěsti a těším se na další skvělé články.. Radek 🙂

 4. honzas napsal:

  jj, díky za pěkné články :-).

 5. Kodys napsal:

  Ahoj díky za super článek. Jen mi to nějak nevychází. Spočítal jsem, že při výnosu 5% čistého, abych dosáhl za 15 let 8mega, tak bych musel dávat měsíčně skoro 30tisíc. S těmi 50tisíci nepočítám, ty tam za 15 let udělaj jen něco přes 100tisíc. Nebo někde dělám chybu?
  Při 10% výnosu by to dělalo cca 19tisíc měsíčně.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: