Inflace, akcie, komodity a o všem ostatním dnešní doby

VSbrok

Investor z donucení...

Mohlo by se vám líbit...

2 Responses

 1. czhunter napsal:

  Zlato neplní svoji zajišťovací úlohu? Jediná třída aktiv v roce 2022 v plusu. 25% nad S&P 500, 59% nad Bitcoinem, 34% nad Nasdaq a 23% nad dluhopisovými ETF. A to šou teprve začíná. A zlato je v 5 letém výnosu nyní nad DOW a jen o chlup pod S&P 500. A i v roce 2020 zlato nejprve propadlo a pak vystřelilo nahoru. V dobách nejistoty vždy v americké historii zlato překonalo ostatní třídy aktiv. Bez výjimky.

  Inflace v ČR je dosti dovezená, ale vláda jede 300 miliard deficity již třetí rok a platí lidi za sezení doma a kupuje si voliče vrtulníkovými penězi. 5 tisíc pro důchodce a nyní za každé dítě jsou vrtulníkové peníze. Do toho snížili daň z příjmu a nechali lidem více v peněženkách. To vše je vysoce inflační. Říkat, že je vše dovezené a ČNB by měla držet sazby nízko, tak se přestěhuj do Turecka, tam to funguje prý výborně. Navíc by to oslabilo korunu a inflace by vylítla na desítky procent.

  A zase ten bullshit o zeleném údělu. Inflace je vždy a všude monetární fenomén, jak řekl Milton Friedman, držitel Nobelovy ceny za ekonomii a jeden z hlavních ekonomů minulého století. Žádný přechod na elektroauta na to nemá vliv. EU má dnes 40% elektřiny z obnovitelných zdrojů. Bez toho by dnes cena elektřiny byla násobně více. Cena elektřiny z nových jaderných elektráren je násobně vyšší, než z obnovitelných zdrojů. Stačí si porovnat plánovanou cenu elektřiny z nově plánované jaderné elektrárny v ČR a porovnat to s jinými zdroji.

  Veškerá dnešní inflace má původ v nárůstu peněžní zásoby od roku 2020. 40% všech Dolarů bylo vytištěno po roce 2020. To je devalvace skoro o polovinu. Filipíny EV nemají, přesto tam cena benzínu skoro zdvojnásobila. I slovo inflace pochází z anglického inflate – nafukovat. Inflace je nafukování peněžní zásoby, což tlačí ceny nahoru. Pandemické peníze vytvořili extrémní poptávku a ta vytvořila vysokou inflaci.

  A zase, pokud se ti nelíbí zelená politika EU, pak máš plnou svobodu se odstěhovat do Asie či jinam, kde žádné limity vlastně nemají. Třeba ty Filipíny. A pěkně si tam ty smrady z aut čuchej. A zabal si roušku, protože tu tam lidi nosili kvůli výfukovým plynům i před pandemií. Lidi mají plnou hubu EU, ale nevidí si na špičku nosu. Díky EU máme na silnicích čistá auta a třeba McDonald dává v EU do jídla desetinu soli a tuku, než v Indii, kde žádnou ochranu spotřebitelů nemají a mají tam nyní pandemii obezity.

 2. czhunter napsal:

  Jinak na Youtube je hodinu a půl dlouhá přednáška o inflaci od Miltona Friedmana – Milton Friedman Speaks: Money and Inflation. Doporučuji shlédnout a dovzdělat se. Hlavně pro všechny, co si myslí, že za inflaci může nějaký zelený úděl. Ne zelený úděl v Německu vážně nemovitosti v ČR nezdražil za dva roky o 40% ani jídlo o 40%.

  Shrnutí toho nejdůležitějšího:
  -Inflace je vždy a všude monetární fenomén. Inflace vždy a všude v historii měla jen jediný důvod a tím je expanze (inflace) peněžní zásoby v oběhu. Nikdy v historii nebyla inflace bez tištění peněz a naopak nikdy v historii se po tištění peněz to neobešlo bez inflace.
  -Historicky přicházela vysoká inflace v průměru za 2 roky po velkém nárůstu peněžní zásoby. Tedy 2020 masivní devalvace měn a 2022 první silný dopad inflace není náhoda a není důsledek elektromobilů ani Putina. Což potvrdil i Powell tento týden. Sám řekl, že Putin není původem inflace. Ta řádila už před ním, jen jí to uspíšilo o několik měsíců.
  -za pohyblivých kurzů měn jako máme dnes není inflace dovezená. Inflace může být dovezená pouze v případě pevných kurzů neboli PEG. Jako měl svět před rokem 1971. Inflace při pohyblivých tržních měnových kurzech je vždy výsledkem monetární politiky jednotlivých vlád. Chcete důkaz? Japonsko nemá skoro žádné suroviny a vše tak dováží, přesto inflaci 16% jako ČR nemá. Dokonce ani naši sousedi jako Slovensko 16% inflaci nemají.
  -inflace ve všech zemích sleduje dokonale růst peněžní zásoby dané země, jak dokazuje Friedman grafy.
  -řešení inflace je extrémně jednoduché. Stačí zastavit expanzi peněžní zásoby v oběhu.

  Já k tomu dodám. Za rok 2019 byl deficit 60 miliard. Za 2020 500 miliard za 2021 420 miliard a letos 300 miliard odhad. Snad mám čísla dobře, ale to už nehraje roli. Pokud to sečtu za roky 2020-22 tak je to celkem 1220 miliard deficit. Když odečtu 60 miliard ročně jako normální před pandemický stav, tak je to 1040 miliard navíc. Pokud těch 1040 miliard vydělím 60 miliardami, tak mi vychází, že politici přidali od roku 2020 ekvivalent 17 ročních deficitů. Jinými slovy, politici natiskli ekvivalent 17 let deficitů a nalili to do ekonomiky jako vrtulníkové peníze. 1040 mld. dluhu by politici dosáhli až roku 2036 za normálních okolností. Tedy tvrdit, že inflace je celá dovezená je jaksi mimo realitu a názor, že banka má držet sazby dole a ignorovat inflaci 16% je velice nebezpečný. Vede k hyperinflaci a kolapsu země. Viz. Turecko. Inflace vyskočila z 20% na 73% a je na pokraji kolapsu. Mimo jiné proto, že si tamní podniky půjčovali „za levno“ v Dolarech a posílením Dolaru game over.

  Ještě dodám k EV, že podle odhadů zemřelo na znečištění vzduchu jen v Číně za posledních dvacet let 30 milionů lidí. Tedy tři České Republiky. Proto chce Čína elektromobily a co chce Čína se stane. A jakožto největší automobilový trh světa se musí ostatní automobilky buď přizpůsobit nebo zaniknout. Pokud Německo nepřejde na EV, tak jejich automobilový trh zanikne a nahradí ho konkurence ze zahraničí. Nikdo si totiž za 20 let nebude kupovat dražší, méně spolehlivý a smradlavý spalovací motor. Až na pár milovníků dotování servisů, kde neustále se něco sype do motoru, převodovky, výměny náplní, rezavých výfuků, generálek motoru, turba apod. Jen 8% energie v palivu jde do pohonu auta či lodě. Zbylých 92% jde do generování hluku, vibrací a tepla. Elektrický motor je mnohonásobně efektivní a proto třeba i naftové lokomotivy jsou poháněny ve skutečnosti elektromotory a naftové motory (generátory) jen pro ně vyrábí elektřinu. Ale to už jsem ti vše vysvětloval a stále jsi to nepochopil. Jak někdo vtipně poznamenal, mobilní telefon na spalovací motor by jste také vážně nechtěli.

  Každá pravda má tři fáze: All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as self-evident. EV jsou ve fázi violently opposed ale budou brzo self-evident jakmile technologie postoupí a cena klesne.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: