Koupil jsem si Intel

Mohlo by se vám líbit...

12 Responses

 1. Glueless napsal:

  Nechci kazit radost, taky jsem pokukoval, ale v HW platí poměrně velká konkurence, nízká loajalita zákazníků a tendence upřednostňovat nejlepší výrobky na trhu (momentálně AMD).
  Tímto získává AMD podíl na trhu mezi high-end produkty s vyší marží. Vzhledem ke zpoždění ve výrobě Intelu, pak nasadí technologii, kterou už konkurence bude nahrazovat další-lepší.

  Intel je lidově řečeno o krok pozadu. To není dobrá pozice v HW.

  Očekávám delší období pádu. Nakupovat nyní vidím jako předčasné, bude lepší cena.
  G.

  • Ondřej napsal:

   To vše je sice možné ovšem není to jediný segment podnikání Intelu. Jak jsem i psal 85% podíl na trhu a ziskovost jsou slušné a při současné ceně se mi líbí.
   Navíc podle všeho co jsem přečetl je nejprodávanější technologie 10nm nikoliv 7.
   Růstový potenciál vidím hlavně v technologiích okolo mobility. Laicky to beru tak, že Intel sice ztratil v jednom segmentu ale z toho důvodu, že se chystá být jedničkou v jiném. AMD možná teď vede v jedné disciplíně ovšem tohle je víceboj😃

   • Glueless napsal:

    ad Zisková marže) ta je z minulých prodejů (bejvávalo), pokud nebudou #1 na trhu, budou mít právě tuto marži v budoucnu menší…
    ad nejprod.techn.) techn. pokrok se posouvá 10-7-5-3 …? nm, tzn. momentálně to může být těch 10 nm, ale přeci kupuješ firmu pro budoucí vývoj…a to je právě to, kde Intel spadl tváří do kaluže.

    Ale pořád se bavíme o firmě k nákupu, jen řešíme vstup. Očekávejme, že nyní skvělé parametry se do budoucna zhorší.
    Good luck investing
    G.

 2. Rohl napsal:

  Naprosto drtivá většina prodejů Intel procesorů jsou datová centra a kompletní sestavy pro korporátní segment. A tam k přechodu na AMD jen tak nedojde. Nízká loajalita zákazníku u Intelu v žádném případě neplatí. Spíše naopak. Někteří kupují Intel jako Nike nebo Apple, jen kvůli brandu a tech. specifikace je nezajímají. Nevěřím tomu že by se Intel propadl více, ale pokud náhodou ano, okamžitě beru další kusy.

  • Glueless napsal:

   Mám za to, že v počítačích/mobilech atd. se jede na parametry, nejlepší je nejžádanější.

   Mimoto, pokud Intel spotřebuje hodinu earnings call na vysvětlení, že náprava přijde za 6 až 12 měsíců, je zřejmé, že hoši jsou v úzkých…
   Pro nákup takové firmy vyžaduji větší rezervu k férové ceně.
   Správci datových center jsou racionální lidé, nakupují nejlepší součástky, momentálně je vyrábí AMD. Až Intel je za těch 12 měsíců dovyrobí taky, tak AMD už zase bude o další technologický krok dále…

   G.

   • Pavel napsal:

    To že jsou v úzkých je samozřejmě zahrnuto v luxusně nízké ceně Intelu. Klesnout může dál, to ano. Ale nemyslím si, že se taková firma tak snadno vzdá a vytlačí ji třeba AMD. Mají ohromný potenciál, zkušenosti, patenty, vývojáře atd.

    Každý něco kupuje – někdo firmy v menších problémech, někdo firmy, které se aktuálně yhřívají na výsluní zájmu, byť jsou značně předražené. Tak asi tak.

    • Glueless napsal:

     V zásadě souhlasím a psal jsem výše/dříve, že po Intelu pokukuji.

     Co mě vadí, je ,že problém a roční (nekolikaleté) odklady s uvedením nových výrobků na trh je u Intelu opakovaný (!) případ.
     Tzn. firma je v problémech:
     1. svojí vlastní neschopností uvést dobré výrobky na trh (co chce tedy prodat?)
     2.potenciál tedy neumí využít
     3.patenty nevytěží (řečeno s nadsázkou)… 😉

     Dělejme dobře informované rozhodnutí.

     G.
     P.S. nejraději kupuji nepředražené firmy, které jsou v problémech ne svojí vinou

 3. Ftelf napsal:

  Ten článek nějak nechápu, vyšel 27. července, že koupil Intel po $51, ale taková cena byla naposledy v dubnu. Každopádně pokud autor neprodal, asi bude trošku mrzení, na dlouhodobé držení je Intel dost nejistý. Intel konečně přiznal co všichni ví, že se 7nm je úplně v háji a chce vyrábet u Samsungu a TSMC, Swan končí a hledá se nový CEO.

  • Ondřej napsal:

   Já zase nechápu smysl toho komentáře :-D, poukazuje pouze na fakt, který každý ví. A jako většina opomíjíte fakt, že Intel nejede jen v procesorech a nejedna firma je věrná Intelu. Co internet věcí, autonomní řízení atd.. já vidím potenciál i do budoucna, nehledě na to, že Intel je i v této době generátor nehorázného množství peněz a konkurence svou velikostí nesahá Intelu ani po kotníky. Kdo však chce mít tento sektor pokrytý nic mu nebrání v tom koupit si AMD :-D. Mimochodem nevím kde na cenu koukáte vy já však mám ve svých transakcích u brokera nákup Intelu 24.7.2020 za cenu 51 $ a rozhodně mě to nemrzí ba naopak asi ještě přidám.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: