Můj důchod aneb já se nechci jít pást – 2. část

VSbrok

Investor z donucení...

Mohlo by se vám líbit...

52 Responses

 1. Cipisek napsal:

  Jako těžký klobouček.Perfektně napsáno.

 2. VSbrok napsal:

  A jako bonus, mi právě do emailu dorazil „spam“ : Investování (ne)jen pro vyvolené?
  https://www.chytryhonza.cz/blog/hlavni/investice-pro-kazdeho-investovani-neni-jen-pro-vyvolene

  Začátek dobrý: nejčastější investice:
  akcie
  podílové fondy
  dluhopisy
  deriváty
  komodity ve formě burzovních kontraktů
  nemovitosti
  obrazy a jiná umělecká díla

  njn, ale pak to jde celý do kelu 🙁 Co jsou podílové fondy? 🙁
  Zakládají je a spravují investiční společnosti, to znamená že výběr aktiv (majetku) a veškerá správa investic je přenechána na profesionálech dané společnosti. Co vás to bude stát? Tzv. správcovský poplatek.

  No jistě, lidi jsou úplně blbí, takže to sami neumí … takže je třeba je pěkně oškubat …
  A já už jsem doufal, že snad konečně i někdo další prozřel… no tak zase nic 🙁

  • Cipisek napsal:

   Ono těch poplatků je více,vstupní,správcovský a někdy i výstupní.Ale máte pravdu,správcovský nejvíc „sype“.Já ještě musím chvilku počkat,ale pak se chci s vaší pomocí také pustit do budování svého akci.důchd.fondu(portfolia)Pěkný zbytek večera a za mě ještě jednou velký palec nahoru.

 3. Petr napsal:

  ahoj mě na tom teda nesedí jen ten předpoklad, že 2 osoby budou potřebovat 300k /rok.. to je 12 500/měsíc, což je dnešní průměrný důchod. Nijak extra jsem náklady nepočítal, ale o něco větší důchod mají rodiče a je to tak na přežití. pokud se bavíme o praze… obávám se že za 25 let tato částka bude daleko větší.

 4. Jakub napsal:

  Existuje nejake obecne pravidlo kdy akcie z DGI portfolia prodat v pripade ze se cena dostane moc vysoko?

 5. VSbrok napsal:

  Děkuji všem za komentáře, článek upraven.
  A bohužel jste měli pravdu: z 3,75 se to vyhouplo na 7,75 milionů Kč.

  Slovy klasika: Krát dvě to mělo bejt …

 6. VSbrok napsal:

  Ano, zdá se to hodně, ale když ony ty životní výdaje jsou taky „hodně“…
  Takže to snad byly poslední úpravy…

 7. Bretislaus napsal:

  Ahoj,

  dekuji vam za prinosny a nazorny clanek. Zatim investuji pouze na nasi prazske burzicce. Nicmene, obrat v trendu se blizi, otazka, kdy nastane. Pri poklesu se pripravuju na nakupy v US a EU. Vase clanky mi dost pomahaji se v DIVI rustovych akciich zorientovat. Diky moc, za to, co delate. Drzim nam vsem palce, at mame dostatek financi nejen nyni, ale i v duchodovem veku. Mejte se vsichni fajn … 🙂 Breta

  • VSbrok napsal:

   Na pražské burze bohužel posledni dobou zvoní umíráček a investovat přes Fio do EU nebo US, s těma jejich poplatkama může dnes jen blázen nebo lenoch… kterýmu není líto platit předražený poplatky a utýct jinam…

   Jsme rádi, že můžeme rozšířit lidem obzory…
   DGi funguje už přes 100 let, tak by to mělo fungovat i u nás 🙂

   Jojo, krize je za rohem, za kterým ptáte se, no támhle za tím 🙂
   Za kterým timhle?
   Neeééé, támhle za tím.

   Proroci krize roku 1929 tohle říkali už od roku 1926 a všichni si z nich dělali srandu… nooo a pak to bouchlo a byli za „bohy“ … ale nikdo si už nevzpomněl, že to mleli furt dokola 3 roky a byli všem pro smích … ach ta lidská paměť je tak krátká 🙁

 8. bornik napsal:

  Vážení přátelé, dovolte mi, abych s menším časovým odstupem zareagoval na tento velice zajímavý a podnětný článek. Oba díly se mi líbily, a to tak, že jsem je četl několikrát. 🙂 Jen bych vypíchl několik věcí, které mi zaujaly a donutily k menšímu zamyšlení. Samozřejmě, že v USA mají lépe propracovaný systém individuálního zabezpečení na důchod, protože ho pilují už cca 200 let. Vezměte si, kolikrát se u nás změnil režim za poslední století. Pokud někdo žil na jednom místě 50 let, tak zažil nejméně jednu změnu! Nechápu, proč jsme co nejdříve po sametu nepřejali to, co jinde dlouho funguje. Ale to jiná oblast.
  Abych vás příliš nenudil a potlačil příznaky začínající grafomanie, tak již jen stručně. Já osobně při výpočtu potřeb na důchod postupuji jinak, nepočítám s tím, že bych si v penzi dopřával vyšší standart než v zaměstnání. Tím jsem se dostal k výši penze za měsíc. Většina je mezi 12-14 tisíci, takže předpokládám, že 15000 měsíčně by mi mělo stačit na slušné živobytí. ( I když uznávám, že každý má jiné nároky a jinou představu o slušném standartu). Čímž jsem se dostal k sumě na důchod 4,5 mil. S tím, že nebudu žádnou sumu šetřit, ale „utopím“ úspory v investicích. Snad se bude dařit, rád bych na odpočinek odešel co nejdříve a ne až ve státem uznaných letech. 🙂 V tom přeji sobě i všem vám ostatním mnoho zdaru! Zatím mi jako investice na penzi dělá radost ČEZ, Realty income a Super divident ETF (SDIV).
  Na úplný závěr, snad se kolega VSbrok neurazí, ale myslím, že by měl celkovou částku o 960 tisíc srazit. Mám dojem, že částku na bydlení započítal dvakrát. I když budou bydlet s manželkou spolu… Děkuji za trpělivost i za možnost zveřejnit tady svůj názor.
  bornik

  • VSbrok napsal:

   Dekuji za komentar. Rozhodne se neurazim a dekuji za dodatek.
   Bohuzel, jak jsem se do toho zacal rejpat, tak se to cely pokazilo…
   Jak tak koukam, tak mate nejspis pravdu, je to tam 2x, no ale uz do toho radsi stourat nebudu, mohlo by to dopadnout jeste hur 🙁

   Samozrejme, kazdy ma jine potreby, jiny vyhled, jine naklady, jine [doplnete co hrdlo raci…], proto je tento clanek napsan jako motivace, nikoliv jako univerzalni navod. Jde o to, aby si lidi uvedomili, ze za par let opravdu stat nebude na duchody mit, tedy alespon v soucasne vysi … a az prijde na lamani chleba co s tou sekerou v duchodovem systemu, tak uz doufam budu mit dost prijmu z dividend, abych nad politickym resenim teto casovane bomby jen mavl rukou…

  • Ondřej napsal:

   Díky za super komentář. Věřím, že dosáhneš svého cíle. Mě to bohužel vyšlo na 25 000 Kč měsíčně, asi se budu muset v budoucnu více uskromnit. Kdo ví jaké sice budou ceny za 20 let, ale doufám, že těch 25k měsíčně bude stačit.

 9. honzas napsal:

  Možná bych do úvah zahrnul i časovou hodnotu peněz. Pokud vezmu v úvahu průměrnou roční inflaci ve výši např. 2,5% p.a. jako diskontní sazbu na budoucí toky, tak za 20 let částka 25.000 Kč bude jako dnes 15.25O Kč. Tj. abych za 20 let měl částku, která odpovídá dnešním 25.000 měsíčně budu muset za 20 let dostávat cca 41.000 Kč. To jenom pro představu :-).

  Ale toto by mohlo a mělo být řešeno pravidelným zvyšováním dividend našeho portfolia :-).

  • VSbrok napsal:

   Ano presne, prave proto mam rad DGI, ktery by melo inflaci pokryt.

   • Ondřej napsal:

    No lépe překonávat, abychom se měli stále lépe přeci a měli co reinvestovat ne jen spotřebovávat a dále tak zvyšovat své příjmy a to tak že z našich pravnoučat budou rentiéři a budou pracovat jen pro radost. Proto je třeba provádět osvětu svých následníků aby bylo zajištěno, že žádný z nich portfolio nerozpustí.

    • VSbrok napsal:

     Ámen kolego DGI investore!

    • Petr napsal:

     >> že žádný z nich portfolio nerozpustí.

     to bude ten největší oříšek. co vidím z okolí tak většinou platí pravidlo: lehce nabyl, lehce pozbyl 🙁

     • Ondřej napsal:

      Ano je to o výchově. Moje dcera má účet od osmi let. A hodlám s výchovou finanční a následně investiční gramotnosti pokračovat. Finanční gramotnost už snad učí i na těch školách tak snad jim řeknou něco i o těch investicích do akcií. Hrajeme si na kapitalismus už dlouho, ale když o tom začnu mluvit ve svém okolí všichni na mě civí jakoby o tom slyšeli poprvé v životě. A to bych chtěl prostřednictvím nejen tohodle webu změnit. Šiřme osvětu, tvořme komunitu, buďme příkladem. Díky

      • Petr napsal:

       ten účet pro dceru, jak to funguje? oni ti stejně nevydají pro nezletilou platební kartu ne? už po tom taky pokukuju ale nějak nevím k čemu by to bylo dobrý právě.

       • VSbrok napsal:

        Já bych chtěl časem založit broker účet pro děti.
        Ptal jsem se na to Degira, musí se vyplnit asi tak to 5 papírů navíc, ale jde to i pro nezletilé.

        Běžný účet v bance pro nezletilé už dneska umí každá banka, takže to problém není, stačí zajít do Vaší oblíbené banky a zeptat se. 😉

        • Ondřej napsal:

         Přesně tak. Ale nakonec jsem dal na radu Cuttyho a vlastní účet jim zakládat nebudu. Stačí jim vést portfólio pomocí nějakého watchlistu a akcie nakupovat na svém účtu. Mám v plánu jí začít zasvěcovat v deseti letech. Tak uvidíme. Šetřit už umí i můj mladší čtyřletý. V deseti tedy budeme řešit co s těmi úsporami aby samy přibývaly.

         • Petr napsal:

          jak jim pak ty akcie převedeš? jestli to vůbec jde, ale ty máš lynx, já bych to řešil asi jak VSbrok u degira

          • Ondřej napsal:

           Původně jsem to chtěl řešit u Degiro. Nakonec po diskuzi s kolegama investorama jsem usoudil, že mají pravdu v tom, že nevím co bude když budou dospělí. Třeba ve výchově bude nějaká chyba a nebudu jim ty prachy chtít dát. Je to asi extrémní případ, ale člověk by měl být připraven na všechno. Proto jsem zvolil toto řešení. Ale zpět k dotazu. Vyřešíme to naprosto jednoduše. Poté co si otevřou vlastní účet jim buď převedu peníze v hotovosti dle aktuální hodnoty jejich portfólia, aby si mohli ty samé akcie nakoupit na svém účtu nebo v případě že nebudu mít dostatek prostředků jednoduše prodám, převedu cash a oni následně nakoupí. S tím že jsem rozhodnutý vzít na sebe poplatky. Neočekávám totiž, že by stihli vytvořit zoo o třiceti titulech. Stále to bude mít pouze výchovný charakter to pravé investování začne až v době kdy budou mít vlastní příjmy. Já jim chci hlavně ukázat jak na to. Takže nic složitého bych v tom nehledal a určitě bych to neřešit nějakým převáděním akcií. Z vlastní zkušenosti vím, že nákup a prodej vyjde levněji. Alespoň když jsem přecházel z brokerjetu do Lynx tomu tak bylo.

       • Ondřej napsal:

        Má svou platební kartu. Náhled na její účet mám ze svého bankovnictví. Takže za mě super. Dobré je to tedy k výchově, že lze platit i jinak než penězi a že máme nějaký účet kde se posílá výplata. Důležité je aby si ty děti uvědomily , že na té kartě se peníze neberou ze vzduchu.

        • Petr napsal:

         a co to je za banku jestli to není tajný? včera jsem jich pár prolezl – ty co bych chtěl to neumí nebo umí ale vždy s nějakým omezením bez internet bankingu apod… a do česky spořitelny mě nikdo nedostane 😀

         • Ondřej napsal:

          Tak to pak bude problém protože to mám právě u ČS. Včera jsem byl na schůzce kvůli převedení do George již na trvalo a jelikož u obou účtů figurovalo jen moje telefonní číslo museli jsme u dcery dát číslo manželky. Přiznám se že nevím jestli je možné posílat platby z jejího účtu, ale myslím že ano protože při zadávání platby z jakého účtu chci platbu provést se mi nabízí i ten její. Takže je to bez omezení. Platbu kartou už jsme zkoušeli a bez problémů. Každopádně zatím to má spíše místo prasátka a já nemusím myslet na kapesné prostě máme trvalý příkaz. Vybírat cash zatím nepotřebovala je šetřivá a na útratu ji stačí peníze od babiček co dostává k svátku, narozeninám a na pouť. Jak má cashe více uložíme na účet. Já mám u ČS vše zdarma takže nemám potřebu někam přecházet. K tomu osobního bankéře, takže čekání na pobočce nehrozí.

          • Petr napsal:

           vidím že to tam je pořád stejný 🙂

           vymyslí po 10 letech něco „moderního“ a musíš na pobočku. co ten george umí? co čtu popis na netu tak je to normální bankovnictví v mobilu – nebo se pletu?

          • Petr napsal:

           nebude lepší založit v diskuzi vlákno na banky?

          • Petr napsal:

           ve fóru jsem myslel .. malej pátek, už jsem přepracovanej 🙂

 10. Ondřej napsal:

  Petře založeno ve fóru. Když už zmínil ten pátek tak pěkný prodloužený víkend všem.
  Diskuzi tedy přesměrujeme do fóra.

 11. Davbiz napsal:

  výborný článek a zajímavé komentáře, které mají hlavu a patu, diskuze, která je přínosná, to se ne vždy vidí. díky moc !!

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: