Top 5 dividendových akcií pro rok 2018 – veřejný sektor (Utility sector)

VSbrok

VSbrok

Investor z donucení...

Mohlo by se vám líbit...

6 komentářů

 1. Powers Powers napsal:

  Ahoj pozeral som si to na finvize
  Southern má teraz 270% payout a vysoký dlh ..
  PPL ma tiež payout nad 100% a vysoký dlh

  Obe firmy majú pekné dividendy / vzhladom na cenu akcie .. ako to vidíš ten dlh ?

  • Ondřej Ondřej napsal:

   Omlouvám se, ale jsem na tom momentálně špatně s časem. Ovšem doporučil bych sledovat přímo stránky společnosti. V článku se píše výplatní poměr 69% nevím kde oni vzali 270%. Když se podíváš na Q3 výsledky a deklarovanou dividendu tak EPS je téměř dvakrát vyšší než dividenda. Na stránkách https://investor.southerncompany.com/information-for-investors/investor-information/annual-reports/default.aspx najdeš reporty. V reportu za Q4 je i EPS za celý rok kde se píše 3,02$ Dividendy za rok 2017 byly 2,30$ takže za mě pohoda. Dluh by mohl být možná hrozbou, ale je potřeba brát na vědomí, že je to regulovaný byznys a tak oni zhruba vědí kolik si mohou půjčit aniž by je to ohrozilo. Ono je to dáno tím, že hold staví jadernou elektrárnu a to cosi stojí:-D. Já ale věřím, že jakmile to spustí bude jen líp.
   Jak se píše u PPL vyplácí 2/3 zisku jako dividendu a také měla mimořádné kapitálové investice k modernizaci, takže zase řekl bych v pohodě. Modernizace pro mě znamená snížení nákladovosti do budoucna, lepší efektivita = vyšší marže = lepší zisky. U nás ( pracuji v tomto oboru ) se stávala modernizace třeba v dálkovém řízení, tudíž bylo potřeba méně zaměstnanců. U SO si myslím, že Jaderná energie je stále TOP i když je to drahé na výstavbu jako prase, ale do budoucna řekl bych super investice. Ovšem je to jen můj názor tak to neber v potaz a je fajn, že se snažíš sám analyzovat a hledat info. Ovšem znova opakuji doporučuji navštívit webovky dané firmy a z reportů si ty poměrové ukazatele spočítat sám. tolik času to nezabere a máš jistotu.

  • Ondřej Ondřej napsal:

   Tak se asi musím opravit. Ono odepsali nějaké prachy kvůli zpackanému projektu takže zisk je 0,84$ což tedy znamená, že ten výplatní poměr je asi pravda. Jedná se ale o jednorázovou položku, takže nic co by bylo nějak dramatické. S tím dluhem chtějí něco dělat aby se vyvarovali snížení ratingu od agentury Moddy´s. Jaderku chtějí ale dostavit za každou cenu, takže se stáhnou z obnovitelných zdrojů a asi prodají nějaký podíl v dceřince, která to má nastarosti. Ke snížení dluhu možná šáhnou k možnosti vydat nové akcie. Takže s SO bych asi krapet počkal já už v tom vlaku jedu, takže možná budu přikupovat pokud tedy příjdou s nabídkou pro stávající akcionáře. Tož tak.

 2. Powers Powers napsal:

  Dik ondro hadam budú dalej platit zvyšovať divi , inak skoro všetky väčšie elektrárny majú dlh nad 1 ..
  U southernu a ppl počkám …

  S tým sčítaným maš pravdu finviz je len naoko dobrý .. ale potom do hlbky musíme študovať výkazy … zatial sa v nich ledva orientujem ..

 3. Brocko Brocko napsal:

  k tomu PPL by som sa spýtal prečo padol skoro zo 40 na 27 za nejaky pol rok … čo sa tam zmenilo ? neviete niekto ?

  kazdopadne som sa ulakomil a 50 kuskov je doma po 27,30

  • VSbrok VSbrok napsal:

   áááále, takový ty obvyklý nesmysly se najdou… zvyšování daní na výrobu elektriky a omezování možného zvýšení tarifů pro koncové uživatele v GB…
   Navíc tu máme ještě brexit, takže obavy z toho co bude a zda pak přes-kanálním investorům nebudou napařený daně…

   … nooo prostě furt se něco děje 🙂

   Já navyšoval cca před 14ti dny za 27,9USD před ex-divi dnem, abych stihl dubnovou dividendu … takže esli doleze na 26,5 tak rozhodně budu přibírat dalších minimálně 10ks…

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..