Utility: Enbridge Inc.

VSbrok

Investor z donucení...

Mohlo by se vám líbit...

5 Responses

 1. Zuris napsal:

  Je doporučení buy platné i přes vysoké zdanění 25%? Firma je sice je v NYSE, nicméně sídlo má v Kanadě.

  • VSbrok napsal:

   Já měl ENB do loňska u Lynx na NYSE a když se koukám do svého excelu, tak dividenda mi chodila s daní 7%, 13% a 14%, v březnu 2022 dokonce jen s 3,7%. Jak to IB dělá netuším, ani jsem po tom nepátral, do 15% to dodaním v DAP ČR.

   Zda je cena dobrá k nákupu je na každém investorovi, já to hodnotím dle historie (FG graf) a výhledu vedení firmy pro nadcházející rok.

  • minarjo napsal:

   @Zuris, to záleží zda tvůj broker (nebo jeho americký partner) umí zprostředkovat zamezení dvojího zdanění mezi USA a Kanadou skrz tvůj domicil – neboli zda když máš podepsaný W-8BEN (pro danění US dividend 15%), zda to dokáže „rozšířit“ i na Kanadu. Fio a Lynx to umí (tedy kanadské akcie koupené v USA za USD budeš mít s daní 15%), ale třeba Degiro ne, tam bys opravdu měl kanadskou daň bez uplatnění Smluv, tedy 25%.
   To co píše VSbrok se netýká kanadské daně, ale faktu, že část dividend dostal vyplaceno u Lynx jinou formou (jako Payment in lieu, neboli dividendová náhrada za půjčené akcie), což je jen u těch co mají maržový účet kvůli obchodování na marži, případně kvůli derivátům (opce atd.) – a u Kanady ta Payment in lieu náhrada je bez daně (dodanit se tedy musí v ČR v daňovém přiznání, viz moje zdejší série Investor a daně), proto ta divná procenta co VSbrok uvádí. Ale tím se nenech mást, pro tebe platí, že s dobrým brokerem můžeš mít kanadské dividendy daněné jen 15%

   • czhunter napsal:

    Co má zamezení dvojitého zdanění mezi USA a Kanadou společného s dividendami pro Čechy?

    Kanada má daň 25% a smlouvu s ČR o zdanění jen 15%. Co jsem kdysi Googlil na toto téma, tak broker prý musí každý rok odevzdat nějaké dokumenty kanadskému finančnímu úřadu, jinak se nedá těch 15% uplatnit. Degiro toto papírování nedělá a strhává plnou výši 25%.

    Jestli je daná akcie na burze v Kanadě, USA, UK nebo Xetře je dle mě úplně jedno a nemá na zdanění již vliv.

    Mnoho lidí zapomíná, že broker za vás jedná s finančními úřady v jednotlivých zemích a podává i patřičné vyžadované daňové formuláře (přiznání) v jednotlivých zemích dle tamních zákonů.

 2. Zuris napsal:

  Takže co se mého dotazu týče se 100% jistotou nevím kolika % mě to zdaní. Někde tady na webu jsem se dočetl, že musím mít podepsaný formulář (o zamezení dvojího zdanění???) na DEGIRO, které používám, právě pro Kanadské akcie, jinak mě to bude chodit s 25% daní, proto jsem se dotazoval. Koupím, uvidím, napíšu 🙂

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: