AT&T Vs. Vodafone: Která teleco firma je lepší pro DGI investory?
Investoři, kteří hledají vysoké dividendové výnosy, by se měli blíže podívat na telekomunikační trh. Telekomunikační giganti jako AT&T (T) a Vodafone (VOD) jsou stabilní firmy se silným peněžním tokem. To jim umožňuje platit vysokou dividendu svým akcionářům. Všech 138 telekomunikačních firem platících dividendy naleznete zde. Tyto firmy nejen, že vyplácejí dividendy, ale platí obzvlášť vysoké dividendy. Jak AT&T, tak i Vodafone mají dnes dividendový výnos nad 5%. Celý seznam firem platící 5%+ dividendy ročně je zde.
Kromě vysokých dividendových výnosů mají AT&T a Vodafone i velmi dobré vyhlídky na další růst jejich dividend, i když každá z firem se chystá na budoucnost jinak. Ač mají obě firmy velmi podobné obchodní modely a dividendy, zaměřují se na různé segmenty trhu, kterými chtějí podpořit budoucí růst. Kvůli tomu zřejmě nebudou obě firmy vhodné pro všechny investory. V tomto článku si tyto telekomunikační giganty porovnáme.
Přehled podnikání
AT&T je jedním z největších poskytovatelů kabelových a satelitních TV služeb, mobilních a širokopásmových (ADSL) služeb v USA s tržní kapitalizací ve výši 230 miliard dolarů. 31. ledna 2018 firma AT&T představila finanční výsledky za Q4 2017 a též za celý rok 2017. V Q4 tržby AT&T klesly na 41,7 miliardy dolarů, oproti 41,8 miliardy dolarů v Q4 2016. Pokles byl primárně v segmentu starších služeb, jako jsou kabelové služby.
Přechod do segmentu služeb s vyšší marží však pomohl AT&T k růst zisků. Kromě jednorázových položek, jako jsou výnosy z daňové reformy, AT&T oznámila upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) ve výši 0,78 dolarů, což představuje nárůst o 18,2% oproti stejnému čtvrtletí roku 2016. Za celý rok 2017 vykázala firma výnosy ve výši 160,5 miliardy dolarů, což je pokles o 2% oproti roku 2016. Ale celkový zisk na akcii byl ve výši 3,05 dolarů, což je nárůst o 7,4% oproti předchozímu roku 2016.
Vodafone je též telekomunikační společností, ale se sídlem v Evropě, má více jak 500 milionů mobilních zákazníků a více jak 30 milionů zákazníků s předplacenou kartou. Prodává své služby ve 30 zemích po celém světě a též spolupracuje s dalšími operátory v dalších 50 zemích.
Evropa je největší region pro Vodafone, ale má též velký podíl na rozvíjející se trzích. Příjmy z Afriky, Středního Východu, Asie a Tichomoří představují téměř 25% celkových tržeb. Tržby Vodafonu za první pololetí (1H) roku 2017 vzrostly o 1,7% a snížení nákladů v tomto období přispělo k 13% nárůstu EBITDA. Za celý rok 2017 firma očekává upravený růst EBITDA o 10%, když ve třetím fiskálním čtvrtletí vzrostly tržby za služby o 1,1%, především díky 6,8% růstu v segmentu Afriky, Středního východu a Asie.
Perspektivy růstu
Obě telekomunikační firmy mají pozitivní vyhlídky na další růst, ale zaměřují se na různé segmenty trhu. Zatímco AT&T se snaží rozšířit svou obsahovou platformu, spolu s růstem v Latinské Americe. Vodafone se zaměřuje na rozvíjející se trhy. Výrazný budoucí růst by AT&T měla v blízké budoucnosti zajistit očekávaná akvizice mediálního giganta Time Warner (NYSE:TWX) ve výši 85 miliard dolarů. Time Warner má řadu cenných aktiv, včetně TBS, TNT, HBO a filmového studia Warner Bros.
Akvizice by tak vytvořila průmyslového goliáše, s více jak 140 miliony mobilních zákazníků a dalších 45 milionů předplatitelů filmového obsahu po celém světě. Kromě toho by se firma AT&T zajistila proti zvyšování nákladů za filmový obsah. Jedním z možných problémů je, že toto sloučení nemusí dostat souhlas od regulačních orgánů. V listopadu podalo Ministerstvo spravedlnosti USA (DOJ) žalobu na zablokování této fúze, z antimonopolních důvodů. Firma AT&T totiž není ochotná prodat některá aktiva, což by dle DOJ přispělo ke schválení této akvizice. Dne 19. března 2018 by mělo být předběžné slyšení. Pokud by sloučení nebylo povoleno, tak by se budoucí růst AT&T výrazně snížil.
Vodafone se též zaměřuje na růst a akvizice, aby si zajistil budoucí růst, jenže v Indii je pod velkým tlakem. V roce 2017 Vodafone oznámil obrovskou fúzi mezi Vodafone India a Idea Cellular (OTC:ICLQY). Indie je momentálně velmi náročný trh, díky vysoké konkurenci a roztříštěnosti. To znamená, že dlouhodobý potenciál je snadno viditelný. Indie má populaci přesahující 1 miliardu, s vysokým hospodářským růstem. Ekonomika se pozvolna mění – Vodafone konstatoval, že konsolidace telekomunikačního průmyslu vedla ke zvýšení cen a zlepšení ziskovosti v tomto regionu od roku 2017.
Tato komplexní transakce znamená, že Vodafone získal 50% podíl ve Vodafone-Idia, přibližně 3,63 miliardy akcií. Vodafone následně prodal 4,9% akcii Vodafone-Idia firmě Aditya Birla Group za 579 milionů dolarů. Tato dohoda naplňuje několik strategických priorit Vodafonu:
- dává Vodafonu obrovskou přítomnost v Indii, navíc Vodafone by v budoucnu měl vlastnit 45,1% Vodafone-India, která má 395 milionů zákazníků., tedy bude mít největší mobilní podíl v Indii
- platba v hotovosti ve výši 579 milionů dolarů umožní Vodafonu smazat značnou část dluhu a zlepší si tak rozvahu
- fúze zahrnuje významné synergie nákladů pro Vodafone. Čtvrtý rok po sloučení obou společností očekává Vodafone snížení nákladů o 2,1 miliardy dolarů ročně
Vodafone tak bude v blízké budoucnosti největším mobilním operátorem v Indii.
Analýza dividend
AT&T má prakticky všechny vlastnosti, které DGI investoři hledají. Má silný peněžní tok, vysoký dividendový výnos a je to dividendový aristokrat, což je skupina 53 akcií s 25+ po sobě jdoucími roky zvýšení dividendy. Seznam všech 53 dividendových aristokratů zde.
Firma AT&T zvýšila dividendu již impozantních 34 let po sobě, včetně nedávného zvýšení o 2% 15.prosince 2017. Dividenda AT&T je bezpečná, ať už s Time Warner nebo bez něj. Firma AT&T měla za rok 2017 zisk na akcii (earnings-per-share) ve výši 3,08 dolarů. Při současné roční dividendě ve výši 2,00 dolarů na akcii, tak má společnost velmi nízký výplatní poměr dividendy ve výši 65% pro rok 2018. Když se podíváme zpět, tak výplata dividendy v roce 2017 byla rovněž 65%, což značí bezpečnou dividendu.
Mezi dividendou AT&T a Vodafone je však zásadní rozdíl: Vodafone platí pololetní dividendu, kdežto AT&T čtvrtletní.
Po přepočtu měnového páru USD a GBP, tak poslední dvě pololetní dividendy Vodafonu byly přibližně 1,77 dolarů na akcii. To představuje roční dividendový výnos asi 6,0%. Dle volného peněžního toku (free cash flow) roku 2017, tak má Vodafone poměr výplaty dividend asi 47%.
Závěr
Firmy AT&T i Vodafone jsou si podobné v tom, že obě platí vysoké dividendy a podnikají v telekomunikačním průmyslu. Ale obě akcie „slouží“ DGI investorům k různým účelům. AT&T je lepší volbou pro DGI investory, kteří hledají zvyšující dividendy a konzistentní výplaty, navíc AT&T je Dividendový Aristokrat a je velmi pravděpodobné, že i nadále bude každoročně čtvrtletní dividendu zvyšovat přibližně o 0,01 dolarů na akcii. Navíc AT&T platí čtvrtletní dividendu, kdežto Vodafone pololetní dividendu. Na druhou stranu Vodafone nabízí větší mezinárodní zastoupení, zejména v Evropě a na rozvíjejících se trzích, jako je Afrika a Indie. Díky tomu by mohl Vodafone vykazovat silnější růst a též má vyšší dividendový výnos.