Dividendoví Aristokraté
Minule jsme si představili nejvyšší kategorii Zombíků a Králů, dnes se podíváme na třetí, ještě o řád nižší než Králové, a to Aristokraty (Šlechtice). Celý seznam naleznete v článku níže..
Náhledem do tabulky zjistíte, že Aristokratů je podstatně více než Zombíků, i Králů, a to 65. Na druhý pohled uvidíte, že roční dividendové procento je též o dost vyšší. Samozřejmě ne všichni Aristokraté nám budou přinášet vysoké výnosy, ale s tím opět musíme počítat, firma platící zvyšující dividendu 25 let a více sice není až na tolik bezpečná jako Zombíci, či Králové, ale i tak poskytuje dostatečnou historii, aby si mohl být člověk jist, že taková firma jen tak nezkrachuje.
Dividendoví Aristokraté jsou vysoce kvalitní společnosti což potvrzuje jejich dlouhá historie navyšování dividend, jsou to silné společnosti s trvalou konkurenční výhodou, mohou si tedy dovolit dividendu pravidelně navyšovat.
Index dividendových Aristokratů
Výnos indexu dividendových Aristokratů za poslední desetiletí překonává index S&P 500, vykazuje vyšší návratnost a především nižší volatilitu! A to dokonce i v době krize! Např. za finanční krizi 2008-2009 index S&P 500 klesl o celých 38%, kdežto index dividendových Aristokratů “pouze” o 22%. Protože velké firmy, které mají velkou konkurenční výhodu dokáží generovat dostatek volných peněžních prostředků i v době recese. Toto jim umožňuje rozšířit podíl na trhu zatímco menší a slabší firmy bojují o přežití. Index dividendových Aristokratů porazil trh i v posledních deseti letech.
V září 2020, Dividendoví aristokraté, měřeno ETF Dividendových aristokratů (NOBL), zaznamenali pokles o 1,5%. V daném měsíci překonali SPDR S&P 500 ETF (SPY).
NOBL v září 2020 vygeneroval záporný celkový výnos 1,5%
SPY v září 2020 vygeneroval záporný celkový výnos ve výši 3,2%
Krátkodobým výkon je většinou zavádějící. Výkon by měl být měřen minimálně po dobu 3 let, nejlépe po delší dobu.
Index dividendových aristokratů byl za poslední desetiletí mírně pod širším tržním indexem s celkovým ročním výnosem 13,2% ve srovnání s celkovým ročním výnosem 13,7% u indexu S&P 500. Dividendoví aristokraté však vykazovali mírně nižší volatilitu než širší trh.
Vyšší celkový výnos s nižší volatilitou je „svatým grálem“ investování. Stojí za to podrobně prozkoumat vlastnosti Dividendových Aristokratů, abyste zjistili, proč si vedli tak dobře.
Všimněte si, že značná část nadprůměrného výkonu ve srovnání s indexem S&P 500 přichází během recesí (2000 – 2002, 2008). Dividendoví aristokraté historicky zaznamenali menší výprodeje během krizí oproti S&P 500. Díky tomu je držení akcií během krize mnohem jednodušší. Příklad: V roce 2008 poklesl index dividendových aristokratů o 22%. Ve stejném roce poklesl index S&P 500 o 38%.
Velké podniky se silnými konkurenčními výhodami mají tendenci být schopny generovat silnější peněžní toky během krize. To jim umožňuje získat podíl na trhu, zatímco slabší podniky bojují o to, aby zůstaly naživu.
Proč investovat do dividendových Aristokratů?
- U společností, které dlouhodobě vyplácejí dividendu je velmi pravděpodobné, že vytváří dostatečný zisk nebo cashflow a proto si firma může dovolit vyplatit dividendu akcionářům. Což z našeho seznamu vylučuje start-upy a hlavně krachující firmy. Jednoduše řečeno vylučujeme z našeho výběru nejriskantnější akcie.
- Firma, která vyplácí dividendy pravidelně, musí být navíc opatrná s výběrem dalších investičních projektů a akvizic, protože by tím mohla omezit/ohrozit budoucí finanční prostředky a tím i možnost vyplácení dividendy. Proto pečlivé hodnocení každého projektu je další přidaná hodnota pro každého držitele akcií.
- Firmy platící dividendy se podělí s akcionáři o část výdělku firmy v podobě hotovostní výplaty, což je známkou toho, že vedení společnosti je přátelské k akcionářům.
Firma, která dokáže překonávat index by měla mít nějakou, když už ne velkou, konkurenční výhodu, která této firmě dovoluje vyplácet dividendu po tak dlouho dobu.
Sektory dividendových Aristokratů
Níže je uvedeno rozdělení indexu dividendových aristokratů do jednotlivých sektorů:
Nejvýznamnějšími 2 sektory podle zastoupení jsou průmysl a spotřební zboží. Index dividendových aristokratů je nakloněn směrem k Consumer Staples and Industrials ve srovnání s indexem S&P 500. Tyto 2 sektory tvoří více než 45% indexu dividendových aristokratů, ale méně než 20% indexu S&P 500.
Index dividendových aristokratů také významně podhodnocuje sektor informačních technologií s alokací 1,5% ve srovnání s více než 20% alokací v rámci S&P 500.
Index dividendových aristokratů je naplněn stabilními blue chip podniky ze “staré ekonomiky” jako jsou výrobci spotřebního zboží a průmyslové podniky, 3M (MMM), Coca-Cola (KO) a Johnson & Johnson’s (JNJ). Je nepravděpodobné, že by tyto „nudné“ podniky generovaly 20% + růst zisku na akcii, ale je také velmi nepravděpodobné, že by došlo k velkému poklesu zisku.
Zde je seznam Aristokratů seřazených dle sektorů:
Poznámka 1: 24. ledna 2020 Amcor (AMCR), Atmos Energy (ATO), Realty Income (O), Essex Property Trust (ESS), Ross Stores (ROST), Albemarle (ALB) a Expeditors International (EXPD) byly přidány do indexu Dividendových Aristokratů, což zvyšuje celkový počet Dividendových Aristokratů z 57 na 64.
Poznámka 2: 31. března 2020 se United Technologies spojila s Raytheon a vytvořila Raytheon Technologies, změnila svůj ticker na RTX a vyčlenila Carrier Global (CARR) a Otis Worldwide (OTIS), celkový počet Dividendových Aristokratů dosáhl 66.
Poznámka 3: Společnost Ross Stores (ROST), která byla přidána na seznam Dividendových Aristokratů v lednu 2020, oznámila, že pozastavuje dividendu 21. května 2020. Společnost byla oficiálně odstraněna z Dividendových Aristokratů před otevřením trhu 1. července , čímž se celkový počet snížil na 65.
- Spotřební zboží (Consumer)
ABM Industries (ABM)
Archer-Daniels-Midland (ADM) (aktualizováno v květnu 2020)
Amcor (AMCR) (aktualizováno v říjnu 2020)
Brown-Forman (BF-B) (aktualizováno v červnu 2020)
Colgate-Palmolive (CL)
Clorox (CLX) (aktualizováno v červenci 2020)
Coca-Cola (KO) (aktualizováno v listopadu 2020)
Hormel Foods (HRL) (aktualizováno v červnu 2020)
Kimberly-Clark (KMB)
McCormick & Company (MKC)
PepsiCO (PEP)
Procter & Gamble (PG) (aktualizováno v říjnu 2020)
Sysco Corporation (SYY) (aktualizováno v červenci 2020)
Wal- Mart (WMT)
Walgreens Boots Alliance (WBA) (aktualizováno v červenci 2020)
- Průmysl (Industrial)
A.O. Smith (AOS)
Caterpillar (CAT) (aktualizováno v květnu 2020)
Cintas (CTAS)
Carrier Global (CARR)(aktualizováno v říjnu 2020)
Dover (DOV) (aktualizováno v říjnu 2020)
Emerson Electric (EMR) (aktualizováno v květnu 2020)
Expeditors International (EXPD)
General Dynamics (GD)
Illinois Tool Works (ITW)
Nordson (NDSN)
3M(MMM) (aktualizováno v červnu 2020)
Otis Worldwide (OTIS)
Pentair(PNR)
Raytheon Technologies (RTX)
Roper Technologies (ROP)
Stanley Black & Decker (SWK)
WW Grainger (GWW)
- Zdravotní péče (Healthcare)
Abbott Laboratories (ABT)
AbbVie (ABBV) (aktualizováno v červnu 2020)
Becton, Dickinson & Company (BDX)
Cardinal Health (CAH) (aktualizováno v květnu 2020)
Johnson & Johnson (JNJ)
Medtronic (MDT) (aktualizováno v září 2020)
- Spotřební sektor
Genuine Parts Company (GPC)
Leggett & Platt (LEG)
Lowe’s (LOW)(aktualizováno v červnu 2020)
McDonald’s (MCD)
Target (TGT) (aktualizováno v červnu 2020)
V.F. Corporation (VFC)
- Finance
Aflac (AFL) (aktualizováno v květnu 2020)
Cincinnati Financial (CINF)
Franklin Resources (BEN) (aktualizováno v září 2020)
Chubb (CB)
S&P Global (SPGI)
T.Rowe Price Group (TROW)
People´s United Financial (PBCT)
- Materiály (Basic Matterials)
Air Products and Chemicals (APD) (aktualizováno v listopadu 2020)
Albermarle (ALB)
Ecolab (ECL)
Linde (LIN)
PPG Industries (PPG)
Sherwin – Williams (SHW)
Nucor (NUE)
- Energie
Chevron (CVX) (aktualizováno v květnu 2020)
Exxon Mobil (XOM) (aktualizováno v červnu 2020)
- Informační Technologie
Automatic Data Processing (ADP) (aktualizováno v prosinci 2020)
- Nemovitosti (REIT)
Essex Property Trust (ESS)
Federal Realty Investment Trust (FRT)
Realty Income (O)
- Telekomunikace
- Veřejné služby (Utility)
Atmos Energy (ATO)
Consolidated Edison (ED)
Závěr
Aristokraté samozřejmě obsahují i Zombíky a Krále. Dlouhodobé držení těchto firem ve svém portfoliu si NEzajistíte ohromné zisky, ale zajistíte si stabilní a hlavně ročně zvyšující příjem. A to je to hlavní o co nám z dlouhodobého hlediska jde. Osobně neplánuji být zítra milionářem, ale chtěl bych dosáhnout tzv. finanční nezávislosti, tedy peníze budou chodit na můj účet, ale já už nebudu muset tolik pracovat.
A protože opakování je matka moudrosti, tak přikládám zkrácené “opáčko” z minulého článku, toto je důležité vědět a opakovat si to, aby člověk nezapomněl proč investovat.
Jak spočítat dividendový výnos
Jelikož se cena mění každý den, tak se i tento výnos mění, čím nižší cena, tím vyšší výnos a obráceně.
Dividendový výnos si můžete lehce vypočítat sami. Když firma vyplácí dividendu čtvrtletně, tedy 4x ročně, ve výši $0.45 na jednu akcii, tedy $1.8 ročně na jednu akcii, cena jedná akci je např. $103,59, pak hrubý dividendový výnos (anglicky: dividend yield = DY) je 1,8/103,59100 = 1.737%, čistý dividendový výnos se pak vypočítá 1.7370,85 = 1.476%.
Časování trhu
Z výše uvedeného Vás jistě hned napadne, že uděláte nejlépe, když si počkáte až bude cena nejnižší. Pokud ale nemáte stroj času, aby jste se podívali do budoucnosti kdy to bude, anebo si nenapíšete do minulosti kdy pokles ceny nastal… tak se tento přístup obecně nevyplácí.
Jeden z největších mozků investování do akcií, Benjamin Graham, kdysi řekl: “daleko více peněz bylo ztraceno časováním trhu, než vlastním investicí”. Pokud si totiž dáte tu práci a spočítáte si kolik Vám z peněz na účtu sežere inflace za dobu co čekáte na vhodný nákup, tak velice často zjistíte, že je to daleko více, než o kolik se případně propadne cena akcie. Po tuto dobu Vám totiž peníze nevydělávají! Protože úroky jak na běžném účtu, tak na účtu brokera jsou na nule a ani nedostáváte žádné dividendy = výnos nula, plus ztráta na inflaci.
Inflace
Při pohledu na graf vývoje inflace v ČR za posledních pár let je myslím naprosto jasné, že roky nízkých “inflačních ztrát” jsou pryč a díky bilionům nekrytých nových korunek v ekonomice od ČNB se můžeme v následujících letech “těšit” na 2-3% inflaci.
Další zajímavé čtení nejen o Dividendových Aristokratech
Zdravim.Mam otazecku.Kde se dozvim,kolikrat za rok urcita firma vyplaci dividendu.
Pro US firmy je jeden z NEJ webu: http://www.dividend.com/
Ale da se to najit i na Nasdaq webu.
Pro evropske firmy firmy je to problem… pro to nic kde by to bylo souhrne shrnuto neexistuje, anebo o tom zatim nevim…
Možná odpověď, která tě tolik nepotěší, ale největší jistota je hledat tuto informaci na webu samotné společnosti v sekci pro investory.
Zdravim, rad bych aristokraty nakupoval pravidelne. Nevite jestli je to vubec mozne a jak je nejlevneji koupit jako “balik”?
Nakupovat aristokraty jako balík by šlo jedině přes nějaké ETF. O ETF máme článek – https://www.investicnigramotnost.cz/prehled-vyberovych-etf/
Dividendových aristokratů se týká ETF NOBL – https://www.etf.com/NOBL#efficiency
Dole nalezneš i jaké společnosti zahrnuje.
Takže pokud se nechceš o nic starat můžeš to tedy řešit pravidelným nákupem ETF – NOBL.
Já ovšem dávám přednost nákupu přímo akcií mám tak možnost si své portfólio řídit sám a navíc vybírat si aristokraty obchodované za rozumnou cenu.
Takže buď budeš pravidelně nakupovat ETF nebo při-šetříš a budeš nakupovat pravidelně přímo akcie.
Ono to je to vždy o preferencích, zda chceš mít kontrolu nebo si někoho zaplatíš, který tu kontrolu dělá za Tebe.
ETF jsou podobné fondům, tedy že za konfort “nestarání se” platíš poplatek … nebo si ten poplatek necháš pro sebe a výběr + kontrolu budeš dělat sám = použiješ svůj vlastní čas… to si prostě musíš ujasnit sám.
Navíc pro fondy a ETF musíš počítat s podstatně delším časovým horizontem, jelikož zahrnují vždy vetší spektrum aktiv, které nemusí být vždy výhodné zrovna koupit, protože právě investují pravidelně = nakupují ať je cena nahoře nebo dole. Takže o to víc platí delší čas a průměrovat a průměrovat…
Kdežto, když investuješ svůj čas a znalosti, tak budeš nakupovat jen tehdy, když bude cena výhodná a tím dostáhneš větších výnosů.
Pokud se investování nechceš příliš věnovat, ale i tak dostávat pravidelný příjem, tak dividendová ETF jsou vhodná volba… navíc když Degiro nabízí jeden nákup ETF v měsíci zadara.