Manulife Financial Corporation – kanadský 6% dividendový výnos
O kanadských firmách jsme toho na IG webu příliš mnoho nenapsali. Důvod je především ten, že ne každý broker umí správně danit dividendy 15 %. I přes to jsou však kanadské firmy velmi dobrou volbou pro dividendové investory. Navíc pokud chce více diverzifikova své portfolio, tak firma z Kanady je dobrou volbou.
Dnes se společně podíváme na Manulife Financial Corporation (MFC) jejíž akcie dnes nesou dividendový výnost téměř 6 % a firma svou dividendu v posledních pěti letech pravidelně zvyšuje o více jak 10 % ročně.
Přehled
Společnost je jednou ze tří největších pojišťoven v Kanadě. Nabízí životní pojštění, správu majetku, půjčky, důchodové produkty a mnoho dalšího. A to nejen v Kanadě, ale také v USA a Asii.
Firma již funguje přes 130 let a dnes spravuje aktiva dosahující téměř 860 miliard kanadských dolarů. Firemní velikost a značka jsou její největší konkurenční výhody, což firmě zajišťuje nízké náklady a vyšší marže než jaké může dosahovat konkurence.
Poslední výsledky
Výsledky za Q1 2022 společnost oznámila 11. května 2022. Výsledky byly mírně pod očekáváním analytiků a nižší než v Q1 2021. Aktiva klesla o 14 %, prodeje o 9 %, na druhé straně však aktiva ve správě vzrostla o 6,9 miliardy (oproti 1,4 miliardě v Q1 2021), v průměru o 8 % meziročně.
Pokles byl zapříčiněn větším poklesem v asijské části firmy než kolik analitici a vedení firmy předpokládali. Další protikovidá opatření a s tím spojené uzavírání firmem, tak bude mít pravděpodobně dopad i na zbytek letošního roku.
International Financial Reporting Standards (IFRS 17)
Pokud alespoň trošku víte jak fungují finanční ústavy (banky, pojišťovny, apod.) tak víte, že tyto firmy mají jen velmi malý vlastní majetek, ale obrovský cizí majetek = vklady zákazníků. A finanční firmy tento cizí majetek investují, aby z toho měly výnosy. Jenže ocenit tyto investice je velký problém, který se snaží IFRS 17 řešit.
O možném přeceňování těchto investovaných aktiv se mluví ve finačních kruzích již od začátku roku, ale nikdo nebyl schopen přibližně (natož přesně) určit jaký toto bude mít na finanční instituce dopad a vliv – tedy dokud vedení neučinilo spekulacím konec a nezveřejnilo vlastní odhad.
Jak ukazuje následující obrázek, tak vedení očekává asi 20 % pokles vlastního kapitálu a 10 % pokles zisků. I přes toto výrazné snížení obou základních parametrů nedojde ke snížení dividendy, protože firma má dlouhodobě velmi nízký výplatní poměr ke svým ziskům. Výplatní poměr tak vzroste mezi 35-45 %.
Z dlouhodobého hlediska je to pouze jednorázový „odpis“ a pro akcionáře firmy se tak vlastně nic nemění. Peněžní toky v letošním roce klesnou, ale v následujících letech se zas vyrovnají.
Life Insurance Capital Adequacy Test (LICAT)
Nejdůležitějším parametrem pro pojišťovny je LICAT (test kapitálové přiměřenosti životního pojištění), pokud ten by začal prudce klesat, tak by to mohl být pro pojišťovnu zásadní problém. Následující obrázek ukazuje, že sice došlo k poklesu, ale jen jen malému a celkové poměry se nemění.
Rizika
Největším rizikem všech pojišťoven a bank je možné globální zpomalení. Obavy z možné nadázející recese a dopadů války na Ukrajině, tak srazily cenu akcií z historických maxim. Ale jak jsme si ukázali výše, tak dopady na firemní výsledky budou jen omezené nebo vůbec žádné.
Nárůst aktiv o 6,9 miliardy kanadských dolarů v jediném čtvrtletí dokazuje, že zákazníci firmě velmi věří. Pokles v Asii byl více než kompenzovám růstem v Kanadě a USA.
Společnost i nadále udržuje velmi silnou rozvahu s ROE ve výši 22 %, LICAT 140 % (regulační nařízení je 90 %).
Růst
Kovidové uzávěry v Asii jsou pomalu opět rušeny, takže by se i tento sektor měl opět vrátit k růstu.
Firma se též snaží získat plnou kontrolu nad číským JV fondem, to by jí otevřelo dveře k 3,8 bilionovému trhu v Číně, který v roce 2021 rost o 21 % a odhady hovoří o tom, že by se měl do roku 2025 zdvojnásobit. Společnost Tianjin TEDA International Holding, která drží 51 % v tomto JV podniku, již oznámila, že se chce svého podílu zbavit. A přijetí žádosti čínským regulátorem naznačuje, že by se firmě Manulife Financial Corporation mohlo podařit získat 100 % kontrolu.
Dividenda
Jak jsem již uvedl výše, tak společnost má dlouhodobě velmi nízké výplatní poměr, který se od roku 2019 drží v průměru kolem 40 %. V letošním roce by se měl opět kolem tohoto průměru pohybovat (35-45 %).
To firmě umožňuje svou dividendu zvyšovat o dvouciferná čísla. Poslední navýšení bylo v únoru 2022 a firma dividendu zvýšila o 18 %.
Ocenění
EPS v Q1 2022 bylo ve výši 0,77 kanadských dolarů, což je cca 0,59 amerických dolarů. Při ceně kolem 16,7 USD, což znamená, že se dnes akcie firmy obchodů s P/E poměrem ve výši cca 5,4. To je na pojišťovnu této velikosti opravdu velmi levné.
Závěr
Pojišťovna Manulife Financial Corporation je jednou z největších v Kanadě, má celosvětové zastoupení, více jak stoletou historii, silnou a známou značku. Letošní rok bude velmi pravděpodobně ve znamení mírného zpomalení, což společně s vysokou inflací, válkou a očekávaným globáním zpomalením, jsou důvody pro pokles ocenění.
V druhé polovině roku 2022 by se měl asijský trh vrátit zpět k růstu. Navíc je zde možné získání plné kontroly na JV fondem, i když výsledky této transakce se projeví až v roce příštím (2023).
Na druhé straně tento pokles přináší investorů, kteří se zaměřují na dividendové příjmy, šanci získat tuto firmu do svých portfolií za výrazně nižší cenu a navíc s téměř 6 % dividendovým výnosem.