Dividendový aristokrat: Walgreens Boots Alliance
Společnost Walgreens Boots Alliance (WBA) je maloobchodní lékárna, která zvýšila dividendu již 47 let v řadě. Díky svému robustnímu obchodnímu modelu a odolnosti vůči recesi je akcie na dobré cestě stát se za tři roky Dividendovým králem.
Z důvodu několika obchodních problémů v posledních letech a dopadům vysoké inflace se dnes akcie obchodují blízko desetiletého minima, dividendový výnos přesahuje 5 %.
Přehled
Společnost Walgreens je největší maloobchodní lékárna v USA i v Evropě a byla založena již v roce 1901. Ve své současné podobě působí společnost od roku 2014 poté, co se spojila Walgreens se společností Alliance Boots. Spojením vznikla největší maloobchodní lékárna v USA a Evropě. Dnes má společnost Walgreens Boots Alliance zastoupení ve více než 9 zemích světa a má víc jak 13 tisíc prodejen v USA, Evropě a Latinské Americe.
Akcie mají v současné době tržní kapitalizaci téměř 31 miliard dolarů a společnost generuje roční tržby téměř 140 miliard dolarů.
Investoři měli v posledních letech obavy z rostoucí konkurence online prodejů, především pak z firmy Amazon (AMZN) a také doznívajících dopadů koronavirové pandemie.
Výsledky za Q1 2023 společnost oznámila 5. ledna 2022. Tržby meziročně klesly o 1,5 % na 33,38 miliard dolarů, což překonalo odhady analytiků o 340 milionů dolarů. Upravený zisk na akcii byl v Q1 2023 ve výši 1,16 dolarů, dva centy nad odhady analytiků. Výsledky firmy překročily odhady analytiků již 10 po sobě jdoucích čtvrtletí v řadě.
Vedení pro rok 2023 očekává růst EPS v rozmezí 4,45 až 4,65 dolarů (střed 4,55 dolarů) a prodeje v rozmezí 133,5 až 137,5 miliardy dolarů.

Zdroj: Prezentace pro investory
Střed odhadů znamená 10% pokles oproti předchozímu roku, což je přiměřený odhad poklesu vzhledem k poklesu očkování proti koronaviru.
Vedení společnosti se pokusilo prodat segment Boots, ale neobdrželo žádné atraktivní nabídky, a proto se rozhodlo si segment ponechat. Vedení se však nevzdává a dál se snaží zvyšovat hodnotu firmy pro akcionáře. Začátkem listopadu společnost VillageMD, kterou většinově vlastní Walgreens, oznámila souhlas s akvizicí firmy Summit Health v hodnotě téměř 9 miliard dolarů. Díky této akvizici vedení společnosti zvýšila odhad prodejů pro fiskální rok 2025 z rozmezí 11 až 12 miliard dolarů na rozmezí 14,5 až 16 miliard dolarů.
Vedení očekává, že tato akvizice přidá 0,07 až 0,11 dolarů (cca 2 %) k ročnímu zisku na akcii od roku 2024 a dále.
Růst
V posledních deseti letech dokázala společnost navyšovat zisk na akcii průměrně 7,6 % ročně. Tuto výkonnost dokázala generovat díky solidnímu růstu zisků, stabilním maržím a malými zpětnými odkupy akcií.
V současné době se však potýká s určitými obchodními problémy. Kromě již výše uvedené doznívající koronavirové pandemie se též společnost potýká se silnou konkurencí, takže dnes již nemá takovou sílu cenotvorby jako dříve.
Navíc v posledních letech začali politici přezkoumávat ziskové marže farmaceutického průmyslu. Takže investoři by neměli očekávat velký růst marží v budoucnosti.
Na druhou stranu je zde dlouhodobá hnací síla, která zůstala nedotčená a podpoří budoucí růst, a tou je stárnoucí populace. Navíc se vedení snaží o vyšší diverzifikaci ve zdravotnickém segmentu, což velmi pravděpodobně přinese ovoce v nadcházejících letech.
Analytici očekávají, že firma v příštích pěti letech dokáže navyšovat zisk na akcii v průměru o 4 % ročně.
Konkurenční výhody, výkonnost v recesi
Jednou z hlavních konkurenčních výhod společnosti je její velikost. Firma má jednu z největších světových velkoobchodních a distribučních sítí – přibližně s 400 distribučními centry, která zásobují více než 230 000 lékáren, lékařů, zdravotních středisek a nemocnic. S tak obrovským globálním distribučním kanálem je pro konkurenci velmi těžké konkurovat, natož ve stejném měřítku. I když maloobchod v současné době nemá na růžích ustláno, tak má firma stále výhodu v provozování kamenných obchodů, protože většina obyvatel USA žije v malé vzdálenosti od nějakého obchodu firmy Walgreens. Proto je pro konkurenty velmi obtížné si urvat kousek tržního podílu pro sebe.

Zdroj: Prezentace pro investory
Společnost také těží ze silné značky a působí ve stabilním a recesím odolném odvětví. Spotřebitelé se nemohou obejít bez léků na lékařský předpis a produktů zdravotní péče. To firmě zajišťuje stálé prodeje a tržby i během recesí. Odolnost společnosti vůči recesím je pro investory prvořadá, protože recese jsou nevyhnutelné, a proto je důležité, aby v takových obdobích zůstaly základy společnosti pevné.
Dále je důležité poznamenat, že globální ekonomika v posledních čtvrtletích výrazně zpomalila, především kvůli agresivnímu zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami ve snaze vrátit inflaci do normálního rozmezí. Vzhledem k tomu, že se zvýšilo riziko nadcházející recese, je odolnost této firmy vůči poklesům obzvláště důležitá.
Během finanční krize let 2007 – 2009 vykázala firma jen mírný pokles zisku na akcii:
- zisk na akcii za rok 2007 byl ve výši 2,03 dolarů
- zisk na akcii za rok 2008 byl ve výši 2,17 dolarů (nárůst o 6,9 %)
- zisk na akcii za rok 2009 byl ve výši 2,02 dolarů (pokles o 7,2 %)
- zisk na akcii za rok 2010 byl ve výši 2,16 dolarů (nárůst o 6,9 %)
Firmě mezi roky 2007 až 2010 zisk na akcii celkově vzrostl a v roce 2011 pokračoval nárůstem o více jak 20 %. Zisk na akcii se mezi roky 2009 a 2019 téměř ztrojnásobil, což znamená CAGR více než 24 % za 10 let.
Dividenda
Společnost zvýšila svou dividendu již 47 let v řadě. Za posledních deset let firma dividendu zvyšovala v průměru o 6,7 % ročně a za posledních pět let v průměru o 4,3 % ročně.
Dnes akcie nabízejí dividendový výnos nejvyšší za posledních deset let, a to 5,3 %. Takto vysoký dividendový výnos je důsledkem nejen pravidelného každoročního navyšování dividendy, ale především díky více jak 30% poklesu ocenění.
Díky navyšování dividendy a stagnujícího zisku na akcii v posledních pěti letech dividendový výplatní poměr vzrostl z 27 % v roce 2018 na dnešních 42 %. I přesto je však zůstává výplatní poměr zdravý.
Kromě toho má společnost slušnou bilanci s poměrem úrokového krytí 4,8. Její čistý dluh ve výši 59 miliard dolarů je vyšší, patnáctinásobek ročních tržeb. Nicméně vzhledem ke zdravému výplatnímu poměru, odolnosti vůči recesím a vyhlídkám na slušný růst bude firma velmi pravděpodobně pokračovat v pravidelném navyšování dividendy, i když nejspíše nižším tempem, po mnoho dalších let. Což jsme viděli v loňském roce, kdy byla dividenda 13. června 2022 navýšena o pouhé půl procento.
Dnes si tak mohou investoři nákupem zajistit vysoký dividendový výnos ve výši 5,3 % a mohou si být jisti, že dividenda zůstane v příštích několika letech bezpečná.
Ocenění a očekávané výnosy
Při současné ceně cca 36 dolarů za akcii a středu upraveného zisku na akcii ve výši 4,55 dolarů pro fiskální rok 2023 se akcie dnes obchodují s poměrem ceny a zisku (P/E) ve výši 7,9. To je velmi nízké ocenění pro tak vysoce ziskovou společnost, zejména pro společnost se silnou značkou a vedoucí pozicí ve svém oboru.
Ale vzhledem k pomalejšímu růstu a současným nepříznivým podmínkám na trhu lze jako férové ohodnocení brát poměr ceny a zisku ve výši 10.
Pokud by poměr P/E vzrostl na 10, tak by investoři v příštích pěti letech vykázali jen malý růst ročních výnosů. Akcie společnosti tak budou generovat svým investorům výnosy především díky růstu zisků a dividend.
Budoucí výnosy by tedy měly/mohly být následující:
- 4% růst zisku na akcii
- 5,3% dividendový výnos
- 3% růst ocenění
Celkové roční výnosy by tedy v příštích pěti letech mohly dosáhnout lehce nad 12 %. To je velmi slušná návratnost, kterou by akcie společnosti mohly investorům přinést.
Proto hodnotíme akcie jako vhodné k nákupu (Buy), a to díky solidnímu dividendovému výnosu a pravidelnému zvyšování dividendy. Je ovšem třeba mít na zřeteli problémy v maloobchodu.
Závěr
Na maloobchodním trhu nadále přetrvávají obavy z negativního dopadu internetových prodejů. To mělo vliv dokonce i na velké a silné maloobchodní řetězce jako je firma Walgreens. Společnost zůstává silnou, se skvělou značkou a pozitivními vyhlídkami na růst.
Dnes se akcie obchodují za téměř nejnižší cenu a současně za téměř nejvyšší dividendový výnos za posledních deset let. Primárními důvody pro tak výjimečně levné ocenění akcií jsou doznívající dopady pandemie a dopady inflace nákladů … protože inflace snižuje současnou hodnotu budoucích zisků.
Vedení společnosti se navíc za posledních pět let nepodařilo zvyšovat zisky, částečně kvůli rostoucí konkurenci a také kvůli rozhořčením veřejnosti a politiků nad maržemi farmaceutických firem. Za posledních pět let ocenění akcií kleslo o 52 %, zatímco index S&P 500 vzrostl o 43 %.
Vzhledem ke zdravému výplatnímu poměru 42 % a slušné bilanci lze dividendu firmy v dohledné době považovat za bezpečnou. Navíc je pravděpodobné, že se ze současného poklesu zotaví a v nadcházejících letech bude navyšovat zisky slušným tempem.
Celkově tak dnes akcie nabízí vysoký dividendový výnos a také potenciál pro vysoký kapitálový zisk díky budoucímu růstu tržeb a a ocenění.

Zdroj: FAST Graphs
WBA je požierana za živa velkymi hráčmi. Do sektoru pharmaceutical retail vstupili velky hrači ako Amazon, Walmart, Costo… co vytvara velke tlaky na marže. WBA sa velmi pomali prispôsobuje konkurencii, nestiha držať krok. I ked tržby ma pekne no tlak na marže bude nadalej pretrvavať a vynos 17% určite nedosiahne.
CVS je na tom ovela lepsie. Uz roky poskytuje primary care co sa ocividne osvedčilo a WBA ich zacinaju kopyrovať. Ohlasili vela zmien tak dufam ze sa vysledky dostavia, lebo tiez mam zainvetovane 🙂
Ano, jsou pod velkým tlakem, proto taky stojí jejich akcie tak málo.
Shodou okolností teď jsem v USA a trochu tu cestuji. Jelikož WBA mám, tak jsem byl mile překvapen, že ve velkých městech je WBA jediná rozumná možnost, kde si nakoupit pití na cestu, malou svačinu… Jsou prostě všude a ceny mají nejlepší, takže i spousta Američanů si tam chodí pro pivo… Kdybych o WBA nevěděl, že je to „lékárna“, tak tomu snad ani neuvěřím 😀 nakoupíš tam od turistických předmětů, přes léky až alkohol… No a samozřejmě nějaké jídlo…