Proč dividenda McDonald´s poroste i v krizi
Nebylo by přehnané říci, že v téměř každé zemi a domácnosti na světě znají McDonald’s (MCD). Společnost, která je známá svými Happy Meals a Big Mac, našla způsob, jak růst po celém světě, zčásti přizpůsobením svých nabídek místním zákazníkům.
McDonald’s je nepochybně úspěšnou společností a akcionáři jsou odměněni rostoucími dividendami od roku 1976. Za posledních 43 let se společnosti McDonald’s podařilo zvýšit dividendu vyplácenou akcionářům, a to navzdory měnícím se ekonomickým podmínkám po celém světě.
Vzhledem ke své impozantní historii považujeme McDonald’s za blue chip akcie, které považujeme za nejbezpečnější dividendové akcie na dnešním trhu díky svému stálému růstu a trvalým konkurenčním výhodám.
Společnost McDonald’s je jedním z pouhých 57 dividendových aristokratů, skupiny akcií S&P 500, které zvýšily své dividendy nejméně 25 po sobě následujících let.
Tato excelentní dividendová historie je jistě atraktivní pro akcionáře a společnost McDonald’s je stále oblíbená pro růstové investory a i pro ty, kteří hledají smysluplnou rostoucí dividendu.
Přehled podnikání
Společnost McDonald’s je největším provozovatelem rychlého občerstvení na světě s 38 000 restauracemi ve více než 100 zemích po celém světě. Velikost a rozsah, ve kterém společnost působí, je z hlediska fyzické přítomnosti jedinečná. Společnost McDonald’s vlastní pouze asi 7% restaurací; zbývajících 93% je franšízováno.
Společnost McDonald’s má asi 5 000 jedinečných globálních franšízantů, protože většina franšízantů vlastní více než jednu restauraci. Společnost McDonald’s prošla během let proměnou, kdy z vlastnictví většiny míst a restaurací přešla na franšízing téměř ve všech svých pobočkách v rámci své strategie růstu a návratnosti kapitálu a dnes vlastní méně než 3000 restaurací.
Tržby dosáhly vrcholu 28 miliard dolarů v roce 2013, než se začalo s přeuspořádáním a dnes společnost McDonald’s ročně dosahuje tržeb přibližně 21 miliard dolarů. Akciím se v posledních letech velmi dobře dařilo a díky tomu tržní kapitalizace společnosti dosahuje až 157 miliard dolarů.
Vedení společnosti v posledních letech investovalo do inovací menu, jako je nabídka prémiové kávy prostřednictvím platformy McCafe, více luxusních dezertů a prvotřídní hamburgery, které v průběhu času pomohly zvýšit návštěvnost a průměrnou útratu.
Společnost McDonald’s nabízí všechno a pro všechny, od snídaní a prémiových kávových nápojů, až po polední menu s kuřecími sendviči, prvotřídními hamburgery a dlouhodobě oblíbenými jídly. Vzorec v posledních letech fungoval docela dobře, protože společnost McDonald’s generovala silný růst zisku.
Perspektivy růstu
Historie růstu byla v posledním desetiletí jako na houpačce, ale strategie společnosti se zaměřením na franšízy podporovala růst zisku. Zisk na akcii rostl průměrně od roku 2008 o 8% ročně, což je u společnosti velikosti McDonald’s docela působivé. Růst v roce 2013 stagnoval, v roce 2014 následoval pokles zisku na akcii, protože vedení zápasilo se zastaralým menu a skupinou zastaralých restaurací. Tato kombinace snížila návštěvnost a tím i ziskovost.
Růstový plán, který existuje již několik let, tyto problémy vyřešil. „Nový“ McDonald’s je mnohem efektivnější, reorganizoval tisíce restaurací po celém světě a jeho inovace nabídky konkuruje jakémukoliv jinému provozovateli rychlého občerstvení. Tyto faktory vedly v posledních letech k růstu srovnatelných prodejů, nižším nákladům, vyšším maržím a zisku.
Od roku 2015 do roku 2018, společnost McDonald’s zvýšila svůj zisk na akcii průměrným ročním tempem téměř 17%. To je velmi působivá míra růstu pro tak velkou společnost s přibližně 40 000 restauracemi po celém světě a je produktem rozvážného plánování a realizace. I když vidíme dvouciferný růst zisků na akcii jako dlouhodobě neudržitelný, domníváme se, že 6% roční růst EPS v nadcházejících letech lze reálně očekávat.
Společnost McDonald’s zaznamenala v posledních letech růst díky celodennímu snídaňovému menu, jakož i některým z výše uvedených inovací nabídky. Celodenní snídaňové menu využilo dominantního postavení společnosti v oblasti rychlého občerstvení a tuto výhodu rozšířilo po celý den. Tato iniciativa sama zapříčinila růst návštěvnosti po celá léta a umožnila produkovat tak silný růst.
Výhodou snahy o přeuspořádání, kdy společnost prodala mnoho svých restaurací franšízantům, je to, že vyžaduje mnohem nižší kapitálové a provozní náklady. I když to zjevně současně snižuje i tržby. Tržby z franšízových poplatků jsou však s velmi vysokou marží, mnohem vyšší než v případě vlastnictví restaurací. To od té doby umožnilo společnosti dosáhnout výjimečného růstu ziskovosti, i když s nižšími celkovými tržbami. Jako příklad lze uvést, že společnost McDonald’s v roce 2015 vytvořila marži ve výši 28,9%. V letošním roce díky novému obchodnímu modelu se očekává marže přibližně 42%.
Očekáváme průměrný roční růst zisku na akcii o 6%, tažený rostoucími tržbami, růstem marží a výkupem akcií. Tržby by se měly i nadále zvyšovat, protože srovnatelné prodeje společnosti se pohybují správným směrem a růst tržeb podpoří provozní náklady společnosti a lepší marže. Vedení společnosti McDonald’s se také zavázalo k výraznému navrácení kapitálu akcionářům.
Výkon v krizi
Mnoha řetězcům restaurací se během krize nedaří obzvlášť dobře. Spotřebitelé mají tendenci v horších časech utahovat opasky, což zahrnuje omezit stravování v restauracích. Oproti tomu společnosti McDonald’s během poslední krize každoročně rostl zisk na akcii. Je pravděpodobné, že McDonald’s je unikátní společnost, která by mohla zvýšit zisk, pokud dojde k další krizi, i když spotřebitelé méně utrácejí za rychlé občerstvení.
Zisk na akcii vzrostl v roce 2007 o 27%, v roce 2008 o 26% a v roce 2009 o dalších 8%. Tato vynikající výkonnost v krizi je dalším důvodem, proč je společnost McDonald’s atraktivní dividendovou akcií. Pokud je společnost schopna udržet (nebo zvýšit) svou dividendu v těžkých hospodářských dobách, můžou akcionáři klidně spát. Společnost McDonald’s to dokázala během každé krize, za posledních 43 let co vyplácí dividendu.
Dividendu společnosti považujeme za velmi bezpečnou, a to i během krizí. Vzhledem k tomu, že společnost McDonald’s nabízí svým zákazníkům dostupné pochutiny, nevidíme další krizi jako zvlášť velké riziko pro zisky nebo dividendy společnosti. Společnost McDonald’s je defenzivní akcie v sektoru, kde investoři nenaleznou mnoho defenzivních akcií, což zdůrazňuje příkladnou provozní historii této společnosti.
Analýza dividendy
Vzhledem ke své velmi dlouhé historii zvyšování dividend je McDonald’s po celá desetiletí oblíbená akcie pro dividendové investory. McDonald’s je aristokrat a je jen sedm let růstu od toho, aby byl Dividend King, což je nejprestižnější titul, kterého může dividendová akcie dosáhnout. Po většinu času za poslední desetiletí byl dividendový výnos společnosti vyšší než 3%. Nedávný růst ceny akcií však snížil výnos na 2,4%, takže nenabízí tak vysoký výnos jako kdysi.
Společnost McDonald’s však nadále zvyšuje dividendy vysokou měrou, včetně posledního zvýšení dividend o 8%. Nová roční výplata činí 5 dolarů na akcii, což je pouze asi 63% našeho odhadu zisku na akcii pro tento rok 7,95 dolarů. Společnost McDonald’s v posledních letech postupně zvyšovala svůj výplatní poměr, protože vracela více nadbytečných peněz akcionářům.
Volný peněžní tok na akcii vzrostl z 3,48 dolarů v roce 2009 na plánovaných přibližně 7,00 dolarů v tomto roce, takže i přes provozní výzvy, které přetrvávaly v uplynulém desetiletí, společnost McDonald’s dokázala generovat spoustu nadbytečných peněz. Tento růst v generování hotovosti nejen usnadňuje udržování výplaty dividend, ale také každoročně roste. Jak příjmy stále stoupají, bude generování hotovosti také podporováno modelem společnosti, který je zaměřen na franšízy a nevyžaduje velké investice do nových obchodů. Franšízy přebraly zátěž, což znamená generování většího množství peněz, což pomůže společnosti McDonald’s v budoucím zvyšování dividend.
Díky relativně nízkému výplatnímu poměru, považujeme dividendovou bezpečnost McDonald’s za vynikající. Výplata bude v dohledné budoucnosti téměř jistě i nadále růst a krizi nevidíme jako významné riziko pro růst dividend.
Společnost McDonald’s má ve své rozvaze významné dlouhodobé dluhové zatížení, které ke konci posledního čtvrtletí dosáhlo téměř 33 miliard dolarů. To je více než pětinásobek jeho ročního čistého příjmu přibližně 6 miliard dolarů, takže je to určitě smysluplné. Navíc, dluh v průběhu času rostl, protože se zvýšila výše závazků a letos se očekává, že úrokové náklady překročí miliardu dolarů. Přesto nevidíme dluh jako překážku schopnosti společnosti vrátit kapitál akcionářům, protože úrokové náklady představují pouze přibližně 12% provozních příjmů.
Dlouhodobý dluh rychle rostl počínaje rokem 2015 a byl používán k různým účelům, včetně zpětnému odkupu akcií za účelem snížení objemu. Růst dlouhodobého dluhu společnosti se však značně zpomalil a na konci vidíme mírný růst dlouhodobého dluhu. To by mělo pomoci stabilizovat úrokové náklady, a tím postupně snížit procento provozního příjmu spotřebovaného úrokovými výdaji.
Závěr
Společnost McDonald’s byla postupem času vzorem restauračních řetězců, pokud jde o provozní dokonalost. Obrovský celosvětový rozsah společnosti a nedávné inovace obnovily růst. To znamená, že její dividenda bude téměř jistě nadále růst po mnoho dalších let, a my očekáváme, že společnost dosáhne za sedm let statusu Dividendový Král.
I když společnost McDonald’s čelila určitým problémům – z nichž za některé si mohla sama – vždy z toho vyšla na druhou stranu silnější než dříve. Riziko krize z pohledu zisku a dividend je nízké, takže akcie McDonald’s jsou z námi sledovaných jedny z nejlepších, pokud jde o bezpečnost a růstový potenciál.
MCD musim mit ( jsem u nich casto..diky povolani.), tohle nemuze v dlouhodobem horizontu nefungovat..stejne jako uz zminovane Linde.
Jen kdyby sla cena dolu. tech 2.4% DY u mcd je zalostnych a u Linde snad jeste min..
Joooo, před lety jsem se na MCD díval a říkal jsem si, že s tím ubohým DY pod 3% do toho nejdu … a to jedna akcie stále 90 USD 🙁
Jak je to dneska DY ani nechci radši počítat, musím si hlídat tlak :-/
Souhlas, taky jsem ohrnoval nos (vybral jsem jiné tituly, kterým se ale naštěstí taky dařilo). Zpětně hodnoceno jsem podcenil robustnost podnikatelského modelu. Spletu se jistě ještě mnohokrát:-)
Snad se jeste zadari a bude prilezitost, snad nebude mcd rust dalsich 5 let v rade 😀
Bohužel za profitem McDonaldu a jeho podobným firmám stojí týrání milionů zvířat každý rok a také zaměstnanců. To je odvrácená strana kapitalizmu, kde jediný cíl je zisk a nic jiného se neřeší.
Doporučuji zkouknout dokument na Youtube Potraviny a.s.(Food Inc.). Je to od HBO a mapuje to potravinářský průmysl v USA včetně McDonaldu.
Ja ti rozumim, ale kapitalismus neni humanni. Ja to vnimam tak, ze ty firmy tu stejne budou a bud na nich vydelam a nebo ne. Jde jen o pocity, ktere z toho clovek ma, pokud do nich ma investovat a pocity jsou nesmirne dulezite. Sam jsem zazil moralni problem s tabakovyma spolecnostma..a to jsem si myslel, ze zadny nemam. A prece, jak jsem se nad tim zamyslel vic a vic, tak toto moralni pohnuti se objevilo. Dnes to uz mam asi vyresene a az budu citit, ze cena je odpovidajici, tak si tabakove spolecnosti vezmu. To rikam ted…treba se pred stiskem tlacitka koupit zastavim.
No právě. Spousta lidí nekupuje tabákové společnosti kvůli morálním zásadám. Ale už si neuvědomí, že třeba na nemoci spojené s obezitou zemře v USA minimálně 300 tisíc ročně, což je jen o něco méně než na kouření. Každé třetí dítě v USA má navíc dnes cukrovku. Snižování nákladů těchto obřích firem a masová výroba také vede k týrání zvířat a i k vykořisťování zaměstnanců.
Souhlas, ale co pak nakupovat? Farmaceutika taky chteji vydelavat, je nase zdravi nezajima.
No to jsem na vás dva zvědavý, co vymyslíte, že se dá kupovat bez výčitek.
Ja koupim, co je treba k vydelku. Myslim si, ze clovek sotva najde firmu, ktera nezpusobuje zadne utrpeni. Podle me jsou tabakove spolecnosti to nejmensi, v souvislosti s klientama…at si lidi kouri, kdyz chteji, proc jim branit. Na druhy pad mam prave healthcare a pharmu 😀
Taky jsem naposled kupoval tabákové firmy. Výčitky z toho nemám. Jednak lidé kouří dobrovolně a po staletí. Můj děda kouřil až dvě krabičky startek bez filtru a dožil se 92 let. Vadí mi jen ti pěstitelé tabáku, co pracují za dolar denně, jen aby jsme mi akcionáři měli každoročně vyšší dividendu.
Nicméně týrání zvířat kvůli zisku mi velice vadí. Vloni vznikl v Austrálii dokument Dominion, který mapuje tamní zacházení se zvířaty a věřte mi, že to je naprosto příšerný. Nic horšího jsem za svůj život neviděl. Je to i na Youtube, tak můžete kouknout jak se zachází se zvířaty v jedné z nejbohatších zemí světa.
To by se všichni lidi museli vrátit zpět na venkov, pěstovat si vlastní zeleninu a chovat hezky spokojený zvírátka na zahrádkách, každý ráno je pohledat po kožíšku a vypustit je na zelenou zahrádku … tak a ted zpět do reality!!! Tohle se už fakt nikdy nestane, lidi už příliš zpohodlněli a než aby hnuly prstem, tak radši otočí hlavu, aby se na to nemuseli dívat … hlavně když maj co do huby strčit …
Takže, mě to taky vadí, ale jakožto jeden prťavý človíček ze zapadákova (ČR), který s tím nemá vůbec, ale vůbec žádnou šanci cokoliv udělat … radši si pár těch výdělků strčím i do svý kapsy a „uspořím“ na svý spokojený stáří … když nepůjdu do MCD, tak to fakt na výdělcích nepoznaj …
Souhlas 🙂
Ja hodne omezil spotrebu masu, protoze to taky nechci podporovat vic, nez musim(nez zvladnu)
Ale mcd za peknou cenu rad vezmu..a to u nich pravidelne jim Big VEGAN (chodim k nim jist vegansky burgry :-D)
Myslíš ty co jsou smažený na prasečím tuku? 😀
hele, nerekl bych, zda se, ze vse maji oddelene 😀
Tys mel preci jen dobre informace. Oni to asi fakt smazi na prasecim tuku 😀
jojo, píše se o tom na zahraničních webech už pár dní 😉