Dividendový aristokrat: 3M
Dividendoví aristokraté jsou skupina společností z indexu S&P 500, které svou dividendu pravidelně zvýšily každý rok a to v posledních 25ti a více letech v řadě. Zde článek o všech dividendových aristokratech.
Akcie firmy 3M (MMM) dnes nesou téměř 4% roční dividendu. 3M je dnes skvělou volbou pro defenzivní investory. Především v dnešních nejistých časech. 3M má a měla v průběhu let velmi impozantní výsledky. Dividendu vyplácí již déle než 100 let a pravidelně ji každoročně zvyšuje již 61 let v řadě.
To navíc dělá ze společnosti 3M Dividendového krále, což je ještě menší skupina společností s 50 a více roky pravidelného každoročního navyšování dividendy.
Nicméně to, že má společnost dlouhou historii navyšování dividendy, však automaticky neznamená, že jsou její akcie vhodné k nákupu.
Přehled
Historie společnosti 3M sahá až do roku 1902, kdy to byl jen malý hornický podnik.
Původní jméno společnosti bylo Minnesota Mining and Manufacturing. Její zakladatelé začali s velmi jednoduchým cílem: těžit korund z dolu jménem Crystal Bay. Tehdy byla ještě těžba korundu snadná. V následujících 114 letech se firma stala jedním z největších průmyslových konglomerátů světa.
Dnes je společnost diverzifikovaná v téměř všech globálních průmyslových sektorech. Vyrábí téměř 60 000 výrobků, které se prodávají v 200 zemích celého světa.
Portfólio společnosti je jak cyklické, tak i necyklické. To vedení umožňuje vytvářet stabilní peněžní toky i během krize. Společnost v posledních desetiletích dosáhla stabilního růstu tržeb – od roku 1990 se tržby zvýšily o více jak 300%.

Zdroj: Ycharts.com
Firma je rozdělena do čtyř hlavních provozních segmentů:
- Safety and Industrial
- Transportation and Electronics
- Health Care
- Consumer

Zdroj: Prezentace pro investory
První 2 sektory jsou cykličtější povahy, takže během krize nevykazují dobré výsledky, ale další 2 sektory jsou defenzivnější a tak firmu v těžkých ekonomických časech dokáží podržet.
Dá se předpokládat, že pokud po koronavirové pandemii přijde recese, tak by segment zdravotnictví mohl růst, ale všechny ostatní sektory nejspíše klesnou. Divize zdravotnictví je dnes velmi atraktivní, protože vyvíjí a vyrábí vysoce kvalitní dýchací masky za dostupnou cenu (za méně než 1 dolar za kolik, že to česká vláda nakupovala?).
Navíc jak je vidět v tabulce výše, tak si firma stále udržuje velmi vysoké provozní marže.
Vedení oznámilo snižování nákladů, které by v Q2 2020 mělo firmě ušetřit 350 až 400 milionů dolarů. Také bylo oznámeno ukončení zpětného odkupu vlastních akcií. Dividenda byla vedením označena jako priorita, takže se investoři snížení, či zrušení nemusí bát.
Vedení se navíc zaměřuje na kapitálové výdaje a upřednostní takové investice, které přinesou organický růst a také investice do prioritních oblastí výzkumu a vývoje.

Zdroj: Prezentace pro investory
Perspektivy růstu
Společnost 3M v posledních letech vykázala stabilní růst zisků. Jak je vidět z obrázku níže, tak COVID-19 měl na Q1 2020 výsledky jen minimální vliv.

Zdroj: Prezentace pro investory
Vedení kvůli koronavirové pandemii dočasně stáhlo odhady EPS a růstu pro letošní rok. Dle vedení bude Q2 2020 nejslabším čtvrtletím v roce – pokles prodejů v Americe by mohl dosáhnout až 20% a pokles v EMEA regionu až 15%.

Zdroj: Prezentace pro investory
Vedení od května bude oznamovat prodeje měsíčně, namísto čtvrtletně. To je velmi pozitivní věc – vedení se snaží být co nejvíce transparentní k investorům.
COVID-19 jistě vliv na výsledky firmy mít bude, ale dnes celých 23% tržeb 3M je ze zdravotnického sektoru … a ten z pandemie bude těžit. A tak jak se říká: “Každá krize je příležitost”.
Riziko
Společnost působí v mnoha zemích světa a celých 60% tržeb pochází ze zemí mimo USA. To sebou nese riziko kolísání směnného kurzu, který má vliv na celkové tržby firmy.
V době krize roste poptávka po dolaru, protože tato měna je považována za tzv. bezpečný přístav. To sebou nese růst hodnoty dolaru vůči ostatním měnám. Jen od začátku roku 2020 americký dolar vůči měnám ostatních vyspělých zemí posílil o 3,6%. Na druhé straně směnný kurz amerického dolarů vůči měnám rozvíjejících se zemí klesl o 5,5%.
To znamená, že kdyby došlo k dalšímu šoku kvůli COVID-19, tak by to mohlo výrazně ovlivnit tržby společnosti.
Dividenda
Dividendový výplatní poměr je 72%, což dnes u některých investorů vyvolává určité obavy, protože poměr za posledních 10 let výrazně vzrostl. V roce 2010 byl jen 35%, takže po 10ti letech je téměř dvojnásobný.
Výplatní poměr k volnému peněžnímu toku je stále mnohem bezpečnější = 61%. Takže společnost má stále dostatek prostoru pro budoucí zvýšení dividendy.
Ještě se podíváme i na výplatní poměr k peněžním tokům z operací (operating cash flows = OCF), který je pouhých 46% .
Tento velký rozdíl mezi výplatními poměry je z toho důvodu, že společnost v posledních letech uskutečnila několik prorůstových akvizic, které platila v hotovosti. Jen v roce 2019 utratila společnost celých 70% svého provozního peněžního toku na akvizice.

Zdroj: Ycharts.com
Konkurenční výhody a výkonnost v krizi
Zvyšování dividendy po 61 let, vyžaduje několik trvanlivých konkurenčních výhod. Pro společnost 3M je její technologie a duševní vlastnictví největší konkurenční výhodou. Společnost 3M má 46 technologických platforem a tým vědců, který je zaměřen na inovace.
Inovace přinesly společnosti více jak 100 000 patentů za celou historii firmy. To firmě pomáhá odvrátit konkurenční hrozby. Společnost 3M nadále výrazně investuje do výzkumu a vývoje. Jen v Q1 2020 firma investovala 477 milionů do výzkumu a vývoje nových produktů.
Společnost je lídrem ve svém oboru, navíc napříč všemi produktovými segmenty. Tyto konkurenční výhody rovněž pomáhají společnosti zůstat ziskovou i během krize.
Zisky na akcii během finanční krize jsou níže:
- zisk na akcii v roce 2007 byl ve výši 5,60 dolarů
- zisk na akcii v roce 2008 byl ve výši 4,89 dolarů (13% pokles)
- zisk na akcii v roce 2009 byl ve výši 4,52 dolarů (7,5% pokles)
- zisk na akcii v roce 2010 byl ve výši 5,75 dolarů (27% nárůst)
Jak je vidět, tak společnost není odolná vůči krizi a její zisky na akcii v letech 2008 a 2009 klesly. Ale v roce 2010 se zas firma vrátila k vysokému růstu. Navíc i v průběhu krize zůstala firma stále zisková, což jí dovolilo pokračovat ve zvyšování dividend.
Dluh
Společnost dnes nemá žádné problémy s likviditou. Krátkodobá aktiva bez problémů kryjí krátkodobé závazky a to více jak 1,6 krát. Aktiva tedy plně pokrývají všechny krátkodobé závazky.
To společnost chrání před jakýmkoli krátkodobým finančním problémem. Tím by např. mohla být druhá vlna koronaviru na podzim. Z pohledu dluhů se však společnost jeví jako velmi silná a případnou druhou vlnu snadno překoná.

Zdroj: Prezentace pro investory
Společnost má více jak 20 miliard dolarů dlouhodobých dluhů. I když se poměr dluhu k EBITDA za posledních 10 let zvýšil, stále dosahuje výše 2,2.

Zdroj: Ycharts.com
Navíc splátky dlouhodobých dluhů jsou velmi dobře rozloženy v čase. Roční splátka nepřesahuje částku 1,85 miliardy dolarů, což je méně jak čtvrtina provozních příjmů:
- 2020 – 1,84 miliardy
- 2021 – 1,68 miliardy
- 2022 – 1,60 miliardy
- 2023 – 1,81 miliardy
- 2024 – 1,10 miliardy
- dále – 11,32 miliardy
- Celkem: 19,36 miliardy
V roce 2020 má firma splatit 1,84 miliardy dolarů a v roce 2021 dalších 1,68 miliardy dolarů = celkem 3,5 miliardy dolarů. K tomu je třeba přidat dalších 0,8 miliardy dolarů kreditních prostředků. Takže celková částka splatná v letech 2020–2021 je 4,3 miliardy dolarů.
Přitom firma má dostupné prostředky: v hotovosti 4,25 miliardy dolarů a 5tiletý revolver ve výši 4 miliardy dolarů. Takže celkem má (bude mít) firma k dispozici přes 8 miliard dolarů. Navíc bude generovat další hotovost z fungování firmy.
Shrnuto podtrženo, firma nemá problém s likviditou, alespoň do roku 2021 mít nebude.
Ocenění a očekávané výnosy
Společnost má i nadále vynikající obchodní model. Navíc zeštíhlením firmy – z 5ti segmentů na čtyři, se struktura zjednodušila a bude snadnější řídit náklady.
V roce 2017 se akcie firmy 3M obchodovaly za historicky nejvyšší cenu = 258 dolarů. Jenže pak prezident Trump začal americko-čínskou obchodní válku a to srazilo cenu akcií dolů. Tento spor měl vliv především na asijsko-pacifický region firmy, který následně ztratil celých 30% prodejů. Jen v roce 2019 tento region přinesl do rozpočtu firmy o 630 milionů dolarů méně.
Na konci roku 2019 se zdálo, že se Čínsko-Americké vztahy konečně vrátí ke klidnému normálu, jenže přišel COVID-19 a nyní prezident Trump “rozjel” další kolo.
Na konci ledna byla cena akcií 3M, tedy před “příchodem” koronaviru do USA, ve výši 180 dolarů za akcii. COVID-19 srazil cenu až k 118 dolarům za akcii. To se akcie 3M obchodovaly za jeden z historiky nejnižších násobků P/E – asi 14,6.
Dnes se opět cena vyšvihla ke 160 dolarům a pomět P/E je těsně pod 20 (při odhadovaném EPS ve výši 8,02).
Analytici na začátku roku očekávali až 10% růst EPS, to se však dnes nezdá jako příliš reálný růst.
Dle FASTGraphs je férová cena v rozmezí 121 až 148 dolarů za akcii – mezi modrou a oranžovou křivkou na grafu níže.

Zdroj: fastgraphs.com
To znamená, že cena ve výši téměř 160 dolarů je nadhodnocená. Na druhou stranu žádný Dividendový aristokrat se neobchoduje s velkou slevou, natož pak Dividendový král. Cenu akcií 3M v rozmení 150 až 160, tak lze označit jako férovou. Např. Morningstar má cílovou cenu ve výši 170 dolarů.
Závěr
Společnost 3M je vysoce kvalitní firmou a je vysoce pravděpodobné, že bude i nadále své dividendy každý rok zvyšovat. Nicméně, dnes již opět není dobrý čas ke koupi. Ti kdo stihli nakoupit v březnu, když cena krátkodobě spadla pod 130 dolarů, tak nakoupili velice dobře.
Společnost má velké portfolio diverzifikované do mnoha sektorů. Zdravotnický sektor dnes bude držet firmu v zisku, ostatní sektory velmi pravděpodobně v Q2 2020 vykáží poklesy.
Dividendový výnos ve výši téměř 4% je vynikající – pro společnost s tak pevnými základy. Ti kdo koupili v březnu ve výprodeji, se mohou radovat až z 4,99% dividendového výnosu. To byl mimochodem nejvyšší dividendový výnos v historii firmy!
Cena však již opět vzrostla a je mírně nadhodnocená, ale investoři by měli být připraveni za Dividendového krále určitou prémii zaplatit. Akcie společnosti 3M, tak lze doporučit ke koupit v rozmezí 140 až 150 dolarů za akcii.
Hezky napsáno, mně tam trošku chybí podrobnější zmínka (nebo rozbor) o době, kdy začala cena klesat z těch historických výšin, jak přistoupili k restrukturalizaci a klesalo jim EPS i Revenue (+ snižovali odhady). Vlastně se z toho pořád hrabou, což je primárně důvodem tak nezvykle vysokého DY mezi ostatními Kings.