Co dělat, když padnou ceny Vašich akcií? [2. část]
V první části jsme se podívali na emoce a co nám vlastně říká cena akcie. Dnes si toto téma rozšíříme ještě o pár dalších informací. Budeme chvíli zahradničit, podíváme se na slíbené křivky a pak toto celé téma uzavřeme.
Diverzifikace
Meleme to tu na IG webu stále dokola. Diverzifikace, diverzifikace … mantra naše. A proč?
Inu protože, když budete mít v portfóliu pouze jednu akcii a ta propadne, tak co uděláte? Prodáte ji se ztrátou na nákupní ceně a koupíte jinou akcii? Takže tu další koupíte za méně peněz než tu první? Opravdu? Tomu se mi nechce vůbec věřit!
Nebylo by lepší mít ty akcie dvě a když se jedna propadne a s tou druhou budete v plus, tak tu druhou prodáte a přikoupíte tu první? No jenže pak zas budete mít pouze jednu.
Tak tedy dobrá … budeme mít portfólio ze tří akcií. Jedna propadne, prodáme tu s kterou jsem v plus a peníze dáme do té v mínus, takže budeme mít ve výsledku dvě … a když propadne další?
Bystřejším již jistě došlo kam tyto úvahy vedou. Nebude stačit mít v portfóliu ani tři akcie, bude to chtít víc. Ale kolik je tedy dost? Jak jsme si již zde na IG webu mnohokrát řekli, na to neexistuje jasná/přesná odpověď. Existuje pouze emoce = strach, který když zmizí (sníží se na snesitelnou úroveň), dá každému investorovi jasně najevo, že tohle je ten jeho správný počet.
Na nejstarším DGI fóru investoři nazývají svá portfólia jako zahrádky a akcie květinky. A když začne nějaká květinka uvadat, tak má zahradník dvě možnosti. Buď květinku vytrhne, vyhodí a na její místo zasadí novou. Nebo zapomene na ostatní v zahrádce a bude se věnovat pouze této květince dokud se znovu nezazelená.
Někteří investoři se snaží podobný přístup používat i pro akcie a tak řešit problém vyklesaných akcií ve svých portfóliích. Jenže mnohdy jim nedojde, že místo plevele vytrhávají zdravé květinky, i když zrovna v zimním spánku.
Angličtina pro to má termín „victims of the disposition effect“, do češtiny by se to dalo přeložit jako „oběť likvidačního efektu„. V praxi to znamená, že investor z obavy možné ztráty prodá akcie, která mu nejvíce vyrostla na ceně a ponechá si ty průměrné a nejvíce vyklesané. Takže z pohledu zahrádkáře, ponechal si plevel a květiny vyhodil.
Takže co s tím dělat? Nejjednodušší rada zní: neprodávat!
Já vím, zrovna já mám co říkat, že? Ale když si to vezmeme do důsledku, tak dokud cena akcie není nula, což je poměrně vzácné, tak stále existuje alespoň minimálně šance, že cena zase opět vzroste. A pokud nás čtete pravidelně, tak již víte, že Dividendovým Aristokratům, to po finanční krizi trvalo cca 1,5 roku, než se jejich ceny vrátily na nejvyšší předkrizovou úroveň roku 2007. Ostatním akciím to trvalo podstatně déle.
Zde se ještě jednou musím zastavit u denního obchodování – daytradingu
Když se totiž bavíte s tradery, tak vždy zní jako by to byli nějací supermani. Navíc brokeři též prezentují trading jako něco naprosto jednoduchého a zisk 100% jistý. Bohužel tvrdé výsledky tomu vůbec, ale vůbec neodpovídají. Pokud se dáte na trading, tak můžete očekávat, že:
- na 80% s tím do roka skončíte
- s 60% pravděpodobností prodáte „květinky“ ze své zahrádky
- pokud vydržíte tradovat aktivně celý rok, tak skončíte o 6,5% hůř, než kdyby jste si koupili index S&P 500
- pokud to vydržíte dělat 10 let, tak jste buď v obrovské ztrátě anebo patříte do pouhého 1% těch, kteří jsou v plus
A sem patřit nechci … a proto jsem si vybral DGI. Kdy mi na ceně až zas tolik nezáleží, důležitější je pro mě pravidelný dividendový příjem. A pro můj klidný spánek mi slouží portfólio složené z více jak 20ti akcií.
Neprodávat se ztrátou
Nejznámější investor, Warren Baffett, v roce 2015 řekl:
Mám pouze dvě pravidla:
- Nikdy neprodělej peníze!
- Nikdy nezapomeň pravidlo číslo 1!
Když investoři vidí jak cena akcií klesá a klesá … a klesá, tak se opravdu necítí dobře. Ale jak už jsme si řekli výše dokud neprodáte, tak o žádné peníze ve skutečnosti nepřijdete! Protože cena akcie není vlastní podkladová firma. Příběhy, kterými je každá akcie opředena, jsou vytvářeny různými analytickými firmami, ratingovými agenturami nebo ještě hůře investičními fondy. Tihle všichni tyto příběhy vytváří pouze za jediným účelem a tím je jejich vlastní zisk – nikoliv ten Váš!
Tyto příběhy jsou špatné hned ze dvou důvodů:
- nevznikly, aby Vám pomohly, ale aby pomohly někomu jinému
- pokud zjistíte, že to není pravda a řeknete to, tak se se zlou potážete, protože jste si dovolili zpochybnit cizí příběh/pravdu
To vše pro nás, DGI investory znamená, že bychom měli svá portfólia udržovat dostatečně rozložená, nejen do více akcií, ale též přes více sektorů. To nám zajistí klidný spánek v době, když cena jedné (či více) akcií „zahučí“ pod naši nákupní cenu. A hlavně kupovat kvalitní dividendové akcie, které dividendu vyplácí pravidelně a dlouho. Tedy nebudeme muset prodávat, ale tzv. to vysedíme.
Investiční proces
Jak jsme si již řekli, tak investování je ve valné většině případu o emocích. Racionální myšlení jde většinou stranou a investoři se nechávají unášet emocemi a sentimentem. Investoři se zaměří na data, na kterých pramálo záleží.
Už Vám někdy někdo řekl, že má z něčeho „dobrý pocit“? Určitě, že ano? A jak to dopadlo? Ve většině takových případů se dá říci, že když by jste si hodili korunou, tak máte stejnou šanci uhádnou výsledek.
Kdepak, když jde o investování, tak se snažte city a pocity potlačit a zaměřte se pouze a jen na „tvrdá data“ z firemních výkazů a informace od vedení společnosti.
Je třeba se dívat do budoucnosti
Investování není, nikdy by nemělo být, otázkou hodin, dnů, či týdnů. Investujeme pro svou budoucnost, tedy na dlouho dobu. To nám zajistí, že zažijeme nejen období propadu, ale i růstu … a konečný výsledek se nám hezky zprůměruje. Navíc nám to pomůže zachytit trendy, které se v každém sektoru společnosti objevují a firmy na ně reagují zaváděním nových technologií. Ale je nová technologie vždy ta správná?
Ten kdo v roce 1980 nakoupil akcie Applu za dolar kus, tak si dnes mne ruce, že tenkrát té garážové firmičce věřil? No jo no, po bitvě je každý generál, že? Ale kdyby jste se měli v roce 1980 rozhodnout, zda dáte své těžce vydělané peníze do zavedené, roky prověřené firmy, se statisícem zaměstnanců po celém světě – miliardové firmy IBM nebo do firmičky z garáže o třech zaměstnancích?
Otázka tedy zní: měli bychom se snažit zachytit nové trendy ve společnosti? Odpověď je: nikoliv.
Nepospíchejte, počkejte až se prach usadí. Ne vždy první investoři dopadnou nejlépe. Ujistěte se, že vidíte dlouhodobý trend, než vložíte Vaše peníze.
Tzv. křivka humbuku (hype cyklus) hraje svou roli i při investování. Křivku vymyslela výzkumná firma Gartner a graficky zobrazuje zavádění nové technologie:
Když se na křivku podíváte, tak Vám jistě neunikne, že cena akcie se v čase vyvíjí velmi podobně. Krásným příkladem budiž vývoj cen akcií technologických firem před rokem 2000. Prudký rozvoj internetu sebou přinesl i obrovský zájem investorů o jakoukoliv akcii firmy, která měla v prezentaci pro investory slovo „internet“. Jaké ale bylo následné vystřízlivění a propad cen, když investoři zjistili, že valnou většinu těchto „internetových firem“ ve skutečnosti tvoří jeden člověk, který umí dobře napsat prezentaci a vytvořit webovou stránku v html!
A jak jsme na tom byli v hype cyklu s příchodem nových technologií v roce 2018?
Díváme-li se do budoucnosti, tak nemůžeme hledat pouze to, jaká že to nová technologie bude dominovat za pár let. Ale potřebujeme najít tu, která bude dominovat některému sektoru po delší dobu.
Staré dobré průměrování
Průměrování je stará velmi jednoduchá technika: investovat stejné množství peněz v pravidelných časových intervalech, bez ohledu na to, co se děje na trhu. Například: 1000 Kč každý měsíc, 5000 Kč každé 3 měsíce (čtvrtletí) nebo jak doporučuje Kiosaky – 10% Vašich příjmů.
Důvod je jednoduchý: když je trh vysoko koupíte za stejnou částku akcií méně než když je trh dole. Když akcie stojí stovku, tak za 1000 Kč koupíte 10 akcií, když cena spadne na 50 Kč, tak jich koupíte 20 a když cena vyleze na 200 Kč, tak jen 5 ks. Takže za tři měsíce by jste měli 35 ks s průměrnou cenou 85 Kč. Joojo statistika nuda je, ale má však cenné údaje …
Bohužel ze statistického hlediska průměrování funguje jen tehdy, když průměrujete dolů. Protože, jak jsme si řekli v první části, tak trhy většinu času rostou. To znamená, že pak průměrujete svou cenu nahoru. A to z dlouhodobého hlediska není pro investory dobré, protože když roste cena, tak dividendový výnos klesá.
Proto já osobně přikupuji, průměruji, POUZE a JENOM, když se cena dostane pod moji nákupní cenu. To je taky důvod proč jsem zde na IG webu již mnohokrát psal, že nemám rád zelený = rostoucí čísla, červená = klesající čísla, jsou pro mé portfólio mnohem lepší. Za stejnou částku nakoupím více akcií = budu mít vyšší dividendový výnos.
Pro přikupování existuje několik různých pouček, návodů, názorů, atd. ale nakonec je to vždy a pouze jenom na Vás jaký systém přikupování si stanovíte. Uvedenu alespoň jeden z nich:
- pokud cena klesne 5% pod moji nákupku – navýším pozici o 10%
- pokud cena klesne 10% pod moji nákupku – navýším pozici o 20%
- pokud cena klesne 20% pod moji nákupku – navýším pozici o 50%
- pokud cena klesne 30% pod moji nákupku – navýším pozici o 70%
Průměrování je velmi jednoduchý systém, jak si zvýšit své dividendové zisky.
Pro víc jak 30% jsem si pravidla zatím nestanovil. Jsem sice s jednou akcií 48% v mínus na nákupní ceně, ale při tak velkém propadu zatím navyšovat nebudu, protože čekám co vedení firmy bude dělat a jak bude vypadat výkaz zisků v dalším čtvrtletí.
Závěr
Ač většina akciových indexů v posledních letech vykázala růst, tak se stále najdou jednotlivé akcie, jejichž cena propadla. V dnešním článku jsem se pokusil shrnout několik situací a jejich řešení pro investiční portfólia DGI investorů.
A jak vždy, budu rád za Vaše názory a připomínky. DGI investování zdar!
Graham nebo Buffett měli ještě jednu hezkou poučku, stručně zněla takto: Když dokončím analýzu podniku, jehož akcie si chci koupit, a dojdu k závěru že je zdravý a férově oceněný, tak si akcie koupím a 5 let nesleduju cenu akcií, ale jen fundamenty společnosti (kvartální výkazy). Jinak řečeno, představím si, že investuju do podniku, který není obchodován na burze a tedy není známa cena jeho akcií. Nenechám se tedy cenou rozptylovat a soustředím se na to, jak podnik hospodaří.
To je super poučka… bohužel to asi nevydržím 🙂
Hlavně, když stále potřebuji své ptf navyšovat.
Ahoj, díky za tento článek opakování totiž není nikdy dost. Měl bych trošku rozsáhlejší dotaz.
U navyšování pozic bereš % z nákupní ceny přepočtené na CZK, nebo počítáš procenta z nakupky v měně nákupu?
Jak by jsi řešil situaci, kdy máš první nakupy akcií v hodnotě tak aby ti vychazel poplatek za nákup na 1% (Fio) a při dokupech v řádu např. 20% to už udělá poměrně velký poplatek vůči nákupu. Vyplatí se v této pozicí vůbec průměrovat?
Na poslední dotaz asi tuším odpověď ale přesto se zeptam. Pokud ještě nemám dostatečně diverzifikované portfólio tj. cca 10 akcí, je dobré průměrovat pokud mám např. AT&T -20% nebo mám prvně dokoupit další fitmy a pak se teprve zabývat průměrováním?
Děkuji za odpověď.
Ahoj,
děkuji za dotaz, ale nevím zda jsem ho pochopil správně.
Při navyšování vždy vycházím v měně nákupu. Pokud je akcie v Kč, tak v Kč, když je v USD, tak v USD. Přepočet na USD na Kč dělám jen pro účel hodnocení celého roku, nikoliv pro jednolivé akcie … protože kurz se neustále mění, takže to nemá cenu během roku vůbec řešit.
Když nakuju, tak se vždy snažím udržet poplatek pod 1%, pokud by to bylo nad, tak buď dodám prachy, aby bylo nebo holt počkám … však ono se něco jiného najde později, když bude víc peněz.
Rozhodně ANO! Průměrování, je po složeném úročení, náš nejlepší kamarád 🙂
To je otázka pouze a jenom Tvého „klidného spánku“. Na to si musíš odpovědět pouze a jen Ty sám. Pokud dokážes spát s tím, že nemáš (pro Tebe) dostatečnou diverzifikaci a víc Ti vadí akcie v mínus, tak navyš T a diverzifikaci odlož na později.
Pokud ale nedokážes spát, protože máš malou diverzifikaci a jedna akcie v mínus Ti vůbec nevadí, tak nech T v mínus a přiber něco dalšího.
Tohle si musí rozhodnout každý investor pouze a jenom sám … s tim Ti opravdu nikdo neporadí.
Osobně to mám tak nějak napůl… jenže ja už mám ptf postavený, přes 20 akcií, takže nyní primárně navyšuji, když jde cena dolů a vyšší o diverzifikaci uvažuju jen v případě, že by se naskytla nějaká oooopravdu super lákavá sleva.
Když jsem začínal, tak šly ceny téměr furt nahoru … teda když jsem koupil, tak to šlo samozřejmě vždy ještě níž, jenže přikupovat, když to šlo o 0,5% dolů je blbost … jenže tenkrát to nikdy nešlo pod moji „příkupní hranici 3%“, takže jsem to měl dost usnadněný a diverzifikace byla tenhdá první na řadě…
Mimochodem: Fio na zahraniční akcie je šílenost! Fio POUZE a JENOM na těch pár českých, tedy alespoň do doby, než si uvědomí, že jejich poplatky jsou v dnešní době příšerně předražený.
Rozhodně nepřikupovat ani nenakupovat pokud poplatek činí 20 %. Raději počkej až dodáš cash. Ze začátku je to pro někoho sice jen pár nákupů ročně, ale rozhodně lepší než čekat X let než mi výnos z těch pár drobáků zaplatí poplatek.
Jak píše Brok, záleží na tobě zda dokážeš klidně spát s deseti akciemi. Osobně jsem přikupoval a v portfóliu měl 13 akcií v každé stejně peněz.
Právě tebou uvedený příklad AT&T, jsem dokupoval při cca – 25 % už nevím přesně. Akcie budu nakupovat ještě spoustu let a tak jsem dal přednost výnosu než počtu titulů. Je třeba vždy myslet na to co za ty prachy dostanu. AT&T je z obav investorů krásně vyklesaná a při současné ceně má výnos tuším přes 6,5 %. Jelikož jí mám v portfóliu a i ty tak to znamená, že té formě jsem věřil a věřím a tudíž už nepřemýšlím nad tím zda koupit či nikoliv, ale pouze nad tím zda je pro mě momentálně přikoupení výhodné.
Odpovím otázkou, znáš jinou akcii, která ti poskytne takovýto výnos?
Pokud by jsi chtěl ale jít spíše cestou diverzifikace a oželil tento vysoký výnos a chtěl spíše tedy zvýšit bezpečnost svého portfólia jsou tu i jiné tituly. Neznám složení tvého prtf. ale mě se líbí i MO ( 6,3%); SO (5,19 %); OHI ( 7,71% – pozor REIT mám pouze jako třešinku); RDSA ( 6,3 %).
Rozhodnutí je tedy vždy na tobě. Vím, že jsem ti sice v rozhodování asi nepomohl, ale tak to hold je.
Díky za odpovědi. Ano budu si muset pořídit na obchodování v USA jiného brokera. Již delší dobu nad tím uvažuji, ale vzhledem k dvojí administrativě při daňovém přiznání jsem to odsouval. Na nedostatečnou diversifikaci jsem již doplatil při začátcích mého investování, takže se z toho snažím poučit a zvažují spíše rozšiřování portfolia. Nicméně s půlkou portfolia v mínusu, by mi bylo emočně příjemnější zprůměrovat některý z již koupených momentálně vyklesaných titulů. Tím bych si snížil mínus a zvýšil výnos portfolia. Je to hold dilema.
Uff, davat Fio $7,5, když ostatní si berou míň …
https://www.investicnigramotnost.cz/jak-zacit-brokeri
https://www.investicnigramotnost.cz/jak-si-vybrat-brokera-c-2-lynx
https://www.investicnigramotnost.cz/jak-si-vybrat-brokera-c-3-degiro
https://www.investicnigramotnost.cz/jak-si-vybrat-brokera-c-4-zaver
Jaká dvojí administrace? Od každýho bokera dostanu papír s 3ma čísly (hrubá divi, daň, čistá divi) … ty následně sečtu a vyplním do DAP.
Jeden zdejší čtenář za poslední půl rok též od Fia postupně utekl … založil si Lynx a když se ve Fiu dostal s akcií do plus, tak ji prodal, peníze převedl do Lynxu a tam následně nakoupil.
Párkrát i levněji než za kolik tu samou akcii měl u Fia, protože než se peníze převedly, tak cena klesla… takže nakoupil nejen s menším poplatkem, ale ještě vyšším divi výnosem… 😀
Založ si novýho brokera, tím získáš i diverzifikaci pro brokery…
Co máš u Fia mínus, tak to nechej a divi vybírej a posílej do novýho… nový přikupuj u novýho, klidně i tu samou akcii, když je to ted levnější 😉 a časem až budeš u Fia v plus, tak můžeš prodat … nebo to tam necháš „navždy“ a jen budeš vybírat divi … prostě možností je spousta … stačí si vybrat 😉