Investor a daně 5: kompletní daňové přiznání-příklad

Mohlo by se vám líbit...

8 komentářů

 1. SirIndy SirIndy napsal:

  Co se na danovem priznani zmeni, pokud nemam zajem zabranovat dvojimu zdaneni? (dostal jsem pouze jednu dividendu 20 USD) ?

  • Minarjo Minarjo napsal:

   Pokud máš kromě zaměstnání jiný příjem mimo pracovní poměr (např.dividendy, pronájem, prodej CP atd.) pod 6 tisíc Kč za rok, pak vůbec přiznání nemusíš řešit. Podobně pokud pracující nejsi a celkový roční příjem (za všechno) máš pod 15 tisíc Kč za rok. Povinnost podání přiznání byla řešena v minulém čtvrtém díle, viz příslušný odstavec Povinnost podar přiznání v něm.
   Tedy pokud jsi pracující a máš kromě práce jen 20USD na dividendě, pak nejsi povinen přiznání podávat. Jen pokud jsi povinen ho podat, pak už tam ty zahraniční dividendy musí být. V tomto se nic nezměnilo už několik let a o plánované změně v těchto limitech nevím.

   • SirIndy SirIndy napsal:

    Podavat ho musim protoze jsem zivnostnik. V predchozim dile se tu psalo, ze pokud nemam problem s dvojim zdanenim tak se dane ze zahranici nemusi dokladat a proste jen uvedu dividendu jako kapitalovy prijdem a zdani se znova.

    • Minarjo Minarjo napsal:

     Ano souhlasí, jak to píšu i v tomto příkladu v postupu vyplnění – že pan Novák přílohu 3 vyplní, že bez ní by neuplatnil zahraniční daň a danil zahraniční divi u nás znova. Z toho plyne, že příloha 3 NENÍ povinná, protože poplatníkovi může zajistit jedině slevu (snížení daně), nikoliv zvýšení. Tedy pokud máte zahraniční dividendy nízké a nechcete se touto přílohou (a tím i ve vašem případě jen zanedbatelnému ušetření na dani) zabývat, pak přílohu 3 nevyplníte. Pouze hrubou zahraniční dividendu přepočtenou na Kč uveďte v kolonce Příjmy z kapitálového majetku dle paragrafu 8 (tím si českou daň zvýšíte o 15% z uvedené částky) a to je vše. V dalším postupu tím že nevyplníte přílohu 3, tak se vám vypočtená česká daň o tu zaplacenou v zahraničí nesníží, což na FÚ logicky nevadí. A vám asi taky ne, když jde jen cca o 3 USD.
     A tím že neuplatníte daň strženou v zahraničí, nemusíte ani přikládat žádný výpis brokera (jako doklad o stržené dani), ani zde popisovanou tabulku Seznam pro poplatníky…

 2. Ondřej Ondřej napsal:

  Přišel dotaz a tak ho dávám sem, aby ho případně mohli vidět všichni. Komu se ještě nedaří registrovat dejte prosím vědět zkusím účet vytvořit ručně.
  : Dobrý den,
  kam a jak, v případě obchodování různých instrumentů (deriváty, akcie,opce) , napsat různé fees které nejdou napasovat k jednotlivým obchodům (Interest Accruals, Other Fees, Commissions, Broker Interest Paid ) ?

  • Minarjo Minarjo napsal:

   Obávám se (dle názoru různých daňových poradců co jsem četl nebo viděl v minulosti různě na webu), že různé paušální poplatky, které nesouvisejí s konkrétním obchodem, nelze nijak uplatnit jako výdaj. Uplatnitelné jsou tedy jen poplatky spojené přímo s obchodem (typicky poplatek za nákup, prodej a případnou konverzi měn při danění prodejů CP) nebo s konkrétní výplatou zahraniční dividendy (např. ADR fee u výplat dividend z amerických ADR). Paušální poplatky nelze použít právě a jen proto, že je nelze danému obchodu jednoznačně nedělitelně přiřadit a že často vznikají i bez těchto obchodů. Typický příklad třeba pro akciové investory u brokera Degiro je paušál 2,5 eura ročně za každou v daný rok použitou burzu mimo své domovské: nelze to nijak spojit s obchody, protože paušál je placen i za pouhé držení akcií na dané burze daný rok, tedy i s nulovým počtem prodejů na ní v daný rok.
   Proto tyto paušály raději neuplatňovat, ani logicky ani matematicky to nelze na obchody či dividendy nijak naroubovat.

 1. 11.12.2017

  […] třetí díl  |  pátý díl (bude publikován) […]

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.