Výnosy z nákladů vs. současný dividendový výnos a jak je spočítat
Dnes volně návážeme na článek o „normální pravidlech“ a povíme se něco o rozdílu mezi výnosy z nákladů vs. současném dividendovém výnosu.
I když si to asi mnozí dividendoví investoři neuvědomují, tak ve většině případů používají pouze současný dividendový výnos a musím se přiznat, osobně na to též dost často zapomínám. I když na internetu je velká spousta různých finančních stránek, tak ale bohužel, ty vždy ukazují pouze aktuální dividendový výnos akcií. A to z velmi prostého důvodu, nikdo jiný nedokáže spočítat ten Váš osobní dividendový výnos, protože nikdo jiný nezná Vaše nákupní náklady na jednu akcii. Takže „správný“ výnos si prostě musí investoři spočítali sami.
Výnos z nákladů mohou být velmi podobné současnému dividendovému výnosu, ale taky mezi těmito dvěma hodnotami může existovat obrovský rozdíl. Zatímco současným dividendový výnos se vypočítá jednoduše tak, že vydělíte dividendu na akcii aktuální cenou akcie, tak ale výnos z nákladů je současná dividenda na akcii vydělená nákladovou základnou investora. Protože výnosy z nákladů jsou výnosy na základě historických nákladů, tedy počítají se s ohledem na původně zaplacenou cenu, nikoliv na aktuální cenu!
A proto výnosy z nákladů jsou, byly a budou u každého investora odlišné (pokud se tedy dvěma investorům nepodaří koupit za jednu cenu stejný počet akcií a držet je stejnou dobu, ale utopickými scénáři se zabývat nebudeme), protože tento výnos závisí nejen na kupní ceně akcií, počtu kopených kusů, ale též na tom, kolik dividend bylo reinvestováno během držené této akcie. Současný dividendový výnos je pro investory velice důležitý, o tom žádná, především v případě, že uvažujete o nákupu/příkupu, ale DGI investoři by též měli sledovat i výnosy z nákladů.
Jak spočítat výnosy z nákladů
Pokud chceme vypočítat výnosy z nákladů, tak musíte vydělit současnou dividendu na akcii celkovými náklady na akcii Vašeho nákupu. A následně vynásobit 100, tím získáte procentně vyjádřený výnos.
- Současný dividendový výnos akcie investorovi říká, kolik peněz obdrží každý rok v dividendě v procentech, pokud si tuto akcie dnes koupí = za cenu, při které je toto výnosové procento vypočítáno. Tedy aktuální dividendový výnos je současná dividendy vydělená aktuální cenou akcie. Pokud např. akcii koupím za 100 Kč a tato platí dividendu ve výši 4 Kč, současný dividenodvý výnos je 4% (4/100*100).
- Výnos z nákladů, ale bude naprosto odlišný, pokud investor tuto akcie koupil již dříve za nižší cenu. Opět příklad: pokud investor koupil stejnou akcii loni za 80 Kč, tak výnos z nákladů bude 5% (4/80*100).
Výnos z nákladů tedy porovnává současnou dividendu a nákladovou základnou investora. Kde nákladová základna znamená původní nákupní cenu. Nákladová základna se může (ale i nemusí v případě, že je cena stejná jako v minulosti) lišit od aktuální ceny akcie, když investor koupil za nižší, či vyšší cenu.
Výnos z nákladů by tedy mohly být ještě daleko nižší, pokud investor koupil akcii před lety a dividendy reinvestoval zpět do akcie. Další způsob, jak může výnos z nákladů v průběhu času růst je, když si vyberete akcie, které v průběhu času své dividendy zvyšují. Dividendově růstové akcie odměňují své akcionáře pravidelným každoročním navýšením dividedny a to platí především pro dlouhodobé držení.
Růstově dividendové akcie
Když investor koupí akcii za 100 Kč kus, která platí dividendu ve výši 1 Kč na akcii, tak to znamená současný dividendový výnos 1%. Pokud má společnost silné základy, neškodí ji konkurence a zvyšuje své zisky v průběhu času, tak též může svou dividendu zvýšovat. Když budeme předpokládat, že společnost zvýší svou dividendu o 10% ročně, tak za 5 let bude vyplácet dividendu ve výši 1,61 Kč na akcii. V přímém kontransu proti tomu jsou akcie, které svou dividendy nezvyšují, ty platí a budou platit stále stejnou dividendu každý rok.
Američní investoři mají ještě další výhodu, kterou bohužel u nás nemáme a to je reinvestice dividendy, tzv. DRIP. Ten je totiž v USA zadarmo, kdyžto u nás si za přínákup akcie za její dividendu účtují stejný poplatek, jako by šlo o normální nákup. Je to jeden ze způsobů jak v USA podporují lidi, aby si spořili na důchod. U nás se bohužel tedy musíme spokojit „normálními“ příkupy, ale i tak reinvestování dividendy dokáže zvýšit výnosy z nákladů každého investora, a to to především, když se cena akcie po dobu držení příliš nemění.
Výnosy z nákladů vs. aktuální výnos
Reinvestování dividendy pomáhá růstu výnosů z nákladů v průběhu času a demonstruje to úžasnou sílu složeného úročení, když používáte obdržené dividendy k nákupu více akcií téže společnosti. To vede k více dividendám v příštím kvartálu, roce, … a to vede opět k nákupu více akcií atd.
Výnosno z nákladů je výborný ukazatel zpětného porovnání výkonnosti portfólia každého DGI investora. Pokud má investor mít velmi vysoký výnos z nákladů, tak to ukazuje na to, že tvoří vysoký příjem ve srovnání s nákladovou základnou. Ale na druhou stranu to samo o sobě investorovi nic neříká o tom, zda je dnes akcie dobrou investicí, či nikoliv. Když např. investor vidí ve svém portfóliu, že nějaká akcie má velmi vysoký výnos z nákladů, ale současný dividendový výnos je velmi nízký, tak to investor naznačuje, že „sedí“ na velkém nerealizovaném zisku. Tedy, že je možná čas tuto akcii prodat, k čemuž samozřejmě potřebuje znáš ještě další parametry a ne pouze jen případný velký zisk z prodeje.
Je-li současný dividendový výnos akcie velmi nízký, tak to většinou bývá v důsledku prudkého zvýšení ceny akcie od doby, co investor poprvé koupil. V některých případech by tedy opravdu mohl být čas a příležitost pro prodej, ale na druhou stranu, pro DGI investory, to spíše znamená, že by měli reinvestovat obdržené dividedny někam jinam s s vyšším současným dividendovým výnosem. Protože nový nákup/příkup se vždy musí řídit současným dividendovým výnosem, protože ten má/bude mít vliv na budoucí dividendové příjmy.
Pokud investor má výnos z nákladů 5% a tato akcie má nyní současný dividendový výnos pouhé 1%, tak by dividendu z této akcie rozhodně neměl re-investovat zpět do tého akcie a měl by se poohlédnou po jiné vysoce kvalitní dividendové akcii s vyšším dividendovým výnosem. Potom má každý investor dvě možnosti:
- prodat a utrženou částku, společně s dividendou investovat do jíné, více perspektivní akcie, která přinese vyšší dividendový výnos. Samozřejmě pozor na možnou daň z kapitálových příjmů při prodeji akcií, viz článek o daních z prodeje cených papírů kolegy minarjo.
- držet i nadále = neprodávat, pobírat 5% výnos z nákladů a investovat obdržené dividendy do více výsnosných dividendových akcií. Takto lze navýšit budoucí dividendový příjem o jednotky procent.
Závěr
Existuje mnoho důležitých ukazatelů a poměrů, které by DGI investoři měli vědět a před nákupem každé akcie sledovat a porovnávat. Ale když jde o dividendový výnos, tak by DGI investoři měli chápat rozdíl mezi současným výnosem a výnosem z nákladů. Obě to jsou velmi důležitá čísla a hrají velmi důležitou roli v tom, jak si každý investor staví své portfolio z vysoce kvalitních dividendových akcií … anebo pouze z „dividendových akcií“.