Daně z dividend… a jak na ně?

VSbrok

VSbrok

Investor z donucení...

Mohlo by se vám líbit...

14 komentářů

 1. EvaR EvaR napsal:

  Dobrý den,

  zajímalo by mě, když bych chtěla malému dítěti koupit zahraniční akcii, která vypláci dividendy, jestli musejí danit rodiče. Předpokládám že ano, jen mě napadlo, jestli na to třeba není nějaká výjimka do nějaké malé částky.

  Děkuji a přeji pěkný den, Eva

  • VSbrok VSbrok napsal:

   Vítej Evo! Jsme rádi, že další žena se začala zajímat o svoji (dětí) finanční bezpečnost.
   Přesně tohle jsem loni řešil s brokerem Degiro. Dle jeho vyjádření se daně platí dle Rodného Čísla (RČ), tedy rodiče za svého potomka nic platit nemohou.
   Platí tedy klasická sleva na poplatníka a nezdanitelné minimum.
   Navíc je tam nějaká vyjímka ze zákona pro nezletilé osoby, ale protože z toho nakonec kvůli nečekaným výdajům sešlo, tak už jsem to dál nezkoumal.

   Zdej je původní vyjádření Degiro:
   Je možné otevřít investiční účet u DeGiro pro nezletilou osobu. Upozorňujeme však, že tento úkon vždy vyžaduje spolupráci a souhlas zákonného zástupce. Zákonný zástupce bude registrován jako druhý majitel investičního účtu a bude tak vlastnit investiční účet společně s nezletilou osobou.

   Chcete-li pokračovat s žádostí pro otevření investičního účtu pro nezletilou osobu, je potřeba nám poskytnout následující dokumenty:
   – Kopie občanského průkazu nebo cestovního pasu nezletilé osoby;
   – Kopie občanského průkazu nebo pasu zákonného zástupce;
   – Kompletně vyplněný a podepsaný formulář, který bychom Vám následně zaslali.

   Kromě toho musí být splněny tyto požadavky:
   – Nezletilý/á musí mít vlastní bankovní účet vedený na jeho / její jméno, nebo mít společný bankovní účet se zákonným zástupcem, u kterého je nezletilý veden také jako majitel účtu. Upozorňujeme, že tento bankovní účet bude použit v průběhu řízení o zápisu;
   – Pro účely identifikace, první vklad musí být proveden jak z bankovního účtu nezletilého, tak i z bankovního účtu zákonného zástupce (či případně ze společného bankovního účtu).

   -U účtů pro nezletilou osobu není umožněno využití těchto služeb: obchodování s deriváty, služba Debit money a shortování. U tohoto typu účtu lze držet pouze dlouhé pozice;

 2. EvaR EvaR napsal:

  Super, moc děkuji za vyčerpávající odpověď 🙂 Právě jsem psala na Degiro, ale zatím jsem se k takovéto informaci na jejich podpoře ani nedostala, takže jste mi usnadnil práci!

  Ještě zpět k těm daním – sleva na poplatníka fajn, ale je třeba vyplňovat nějaké daňové přiznání? Protože pro dítě ho běžně nevyplňujete :-)) Či jestli se to prostě v tomto případě nemusí řešit, což by mi přišlo ideální.

  Ještě jednou díky, Eva

  • VSbrok VSbrok napsal:

   Ze zákona je dané minimum do kterého se DAP podávat nemusí, ale obávám se, že to platí pro závislou činnost a pro kapitálové příjmy (dividendy) se musí podávat vždy. Podává za dítě samozřejme zákonný zástupce.

   Možná to bude vědět znalec na daně minarjo, napíšu mu. Jak říkám, dál než k info od brokera jsem se tenkrát nedostal, takže jak by to bylo s FÚ jsem už nedořešil …

 3. Minarjo Minarjo napsal:

  O těchto věcech bohužel mnoho nevím. Mohu jen obecně říct, že OBZP (tedy Osoba bez zdanitelných příjmů, typicky právě třeba student či nezaměstnaný) má povinnost DAP podat až při překročení ročního celkového příjmu teď nevím z hlavy zda 10 či 20 tisíc, to lze ale dohledat.
  Nabídnu ale zamyšlení nad tím, zda vůbec je vhodné nezletilému akcie na jeho jméno kupovat. Co když mu to nesedne a v 18 vše prodá? K tomu myslím u každého vede postupná cesta. Pokud si já vzpomenu na moje mladistvá léta, tak před 18.rokem jsem měl fakt jiné starosti než akcie :). Ale hned jak mi bylo 18, tak jsem si založil svůj první bankovní účet a učil jsem se investovat na malých částkách jednotek stokorun z brigád na akciových podílových fondech. Možná takto lepší, když se k tomu dospěje s dospíváním. U podílových fondů tyto daňové starosti nejsou a ze své zkušenosti vím, že se na tom člověk dost naučí, hlavně svou averzi k riziku kolísání trhů. Když jí takový mladý člověk ustojí na fondech ze svých prvních peněz, už jde do akcií sám… Tedy to je moje rada: k akciím je lepší dospět sám ve zletilosti, jako nácvik zkraje můžou sloužit jednodušší podílové fondy. Ostatně jeden investiční produkt fungující na principu podílových fondů podporuje pro děti od narození svým příspěvkem přímo stát: ano, jde o doplňkové penzijní spoření, nejlépe s dynamickou akciovou strategií. Právě jeho založením pro děti lze z odvedených daní v rámci rodiny získat po státu něco formou měsíčního příspěvku do DPS zpět, a ne dítěti třeba už v pubertě řešit daně kvůli pár zahraničním dividendám. Navíc i z výpisů DPS se mladý člověk s kolísavostí trhů seznámí, podobně jako u fondů.
  To je můj názor podpořený zkušenostmi z mého mládí :).

  • EvaR EvaR napsal:

   Super, děkuji za názor 🙂 Akcie jsem chtěla z toho důvodu, že mi to přijde takové zajímavější, představí si za tím konkrétní firmu a je to takové více uchopitelné, začne trochu přemýšlet o tom, jak to vlastně na burze funguje, že existují nějaké akcie, dividendy apod. Ne každý o tom totiž v dospívání začne přemýšlet sám od sebe. Fondy mi přijdou méně edukační. Plno lidí tam peníze jen vloží a vlastně ani nevědí do čeho investují… Ale je to zatím jen takový můj nápad, o který jsem se začala zajímat a chtěla bych ho trochu více prozkoumat. Proto jsem se i ptala na ty daně. Kdyby museli rodiče kvůli tomu řešit přiznání tak to samozřejmě nedává moc smysl. 🙂 Díky!

   • Ondřej Ondřej napsal:

    Ahoj Evo,
    také jsem se touto otázkou zabýval a po diskuzích s dalšími investory došel k názoru, že to není úplně ideální varianta.
    Tak jak naznačil minarjo člověk neví co z těch dětí jednou bude. Proto je jistější varianta mít peníze pod svou kontrolu dokud neuznáš, že je dítě zralé.
    Dceři jsem založil bankovní účet v osmi letech a díky tomu, že investuji a bavíme se o tom získává představu.
    Tento rok jí bylo 10 a já byl dopředu rozhodnutý, že v tomto věku začneme s akciemi.
    Na běžném účtu má ušetřeny peníze. Uložili jsme co postupně dostala od babiček atd. Kapesné jí také posílám na BÚ a kupodivu nic nevybírá asi jsme hold moc měkký a na případnou zmrzlinu ji pozvu:-D

    Jinak investování mám vymyšleno tak, že nákupy budu provádět na vlastním účtu a jí budu vést evidenci v google tabulce, která se dá sdílet. Bude tam tedy vidět hodnotu svého portfolia s grafem a připsané dividendy.
    Poplatky za nákup budu hradit já jako odměnu za to, že zodpovědně spoří a případně jí přidám například 100% její ušetřené částky – to je ovšem ještě ve fázi pouhých úvah.
    Děti mám totiž dvě, tak aby mě to nezruinovalo.
    Jelikož jako investor DAP podávám nic se pro mě nezmění a budeme to mít takovou společnou zálibu:-D

    Snad ti to nějak pomohlo. Případné další dotazy rád zodpovím.

 4. Qelreth Qelreth napsal:

  Dobry den,

  predem se omlouvam za dotaz, ktery byl patrne jiz vicekrat probiran.

  Jedna se mi hlavne o komentare v nasledujicim clanku od autora Minarjo: https://www.investicnigramotnost.cz/investor-a-dane-5-kompletni-danove-priznani-priklad/ a pak souvislosti s tim spojene, ref. https://www.mesec.cz/danovy-portal/dan-z-prijmu/kdo-nepodava-danove-priznani/ (Bod3).

  Chapu to tedy spravne, ze pokud jsem zamestnanec a muj celkovy prijem z vedlejsich cinnosti (dividendy ze zahranici) nepresahnou 6000,- , danove priznani podavat nemusim?

  Uvedu priklad:
  Reinvestovane dividendy za 2018 v hodnote 274USD (gross)
  Podle kurzovniho listku CNB https://www.kurzy.cz/kurzy-men/historie/rok-2018/ 1USD = 21.735, tedy 274*21.735 = 5955.39,-
  Vlezl jsem se tedy do 6000 (danove priznani jsem nepodaval)

  Reinvestovane dividendy za 2019 v hodnote 326.88USD(gross).
  Podle kurzovniho listku CNB https://www.kurzy.cz/kurzy-men/historie/rok-2019/ 1USD = 22.934, tedy 326.88*22.934 = 7496.67,-
  Jsem NAD 6000, danove priznani podavat musim.

  Chapu to spravne? (mno pokud ne, mam pripadne nejak resit s FU i predesly rok = ocekavat penale?)

  Jeste uvedu pro doplneni, ze mam W8-BEN u brokera, tedy mi dani 15% primo v dane zemi (USA).

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..